Chaos, žádný tlumočník, zato ochrankář a policajt na každém kroku. Ombudsmanka Šabatová promluvila v ČT o stavu táborů a teď jde prý psát ostrou zprávu ministrovi

13.10.2015 19:14

Ombudsmanka Anna Šabatová zavítala do úterního Interview ČT24 a promluvila o uprchlících v záchytném zařízení v Bělé pod Bezdězem. Její popis situace rozhodně nesloužil České republice ke cti. Panuje tam chaos a lidé se nedomluví ani u doktora, protože tam donedávna nebyl jediný tlumočník. Zaměstnáni tam jsou spíše policisté a pracovníci bezpečnostních agentur.

Chaos, žádný tlumočník, zato ochrankář a policajt na každém kroku. Ombudsmanka Šabatová promluvila v ČT o stavu táborů a teď jde prý psát ostrou zprávu ministrovi
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ochránkyně lidských práv Anna Šabatová na setkání s občany ve Valašském Meziříčí
reklama

Veřejná ochránkyně práv zavítala do zařízení pro uprchlíky v Bělé pod Bezdězem. Postěžovala si především na to, že chybějí lidé. „Co tam chybí, je kvalifikovaný personál... Nahrazují ho policisté nebo zaměstnanci bezpečnostních agentur,“ poznamenala. Mimoto tam není dost prostorů, kde by si mohly hrát děti. K dovršení všeho zlého správa zařízení nereagovala dostatečně rychle na změnu počasí. „Zaznamenali jsme i stížnosti na nachlazení dětí,“ poznamenala dáma. Dětem je zkrátka zima.

Uprchlíci se cítí jako ve vězení

„Především tam vládne aktuální chaos,“ udeřila ve druhé polovině pořadu. Ten je způsoben tím, že ještě v srpnu v zařízení nepracoval nikdo, kdo by uměl alespoň arabsky, teď už je tam jeden tlumočník. Bohužel tam není nikdo, kdo by mluvil farsí, kvůli běžencům z Afghánistánu.

Uprchlíci pobývající v Česku jsou šokovaní, neboť se tam cítí jako ve vězení, ačkoli jsou přesvědčeni, že nic neprovedli. Jen prošli půlkou Evropy, chtěli do Německa a teď se dostali někam, kde se ani nedomluví. To vše podle Šabatové svědčí o tom, že současný ředitel zařízení u Bělé není člověk na svém místě. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) by proto měl začít urychleně konat.

Šabatová věří, že žije ve státě, který dodržuje vlastní pravidla, takže když úřad ombudsmana vydá zprávu, ministr vnitra se jí bude zabývat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Marii Benešové se lidsky nelze moc divit. Zasvěcený pohled na pozadí sporů s odcházejícím Zemanem

7:45 Marii Benešové se lidsky nelze moc divit. Zasvěcený pohled na pozadí sporů s odcházejícím Zemanem

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se rozhodl rezignovat na svůj post, končí k 30. červnu. Jeho od…