Chceme chránit obce a města před zásahy státu hlásá nová Unie

13.05.2019 11:50

Hájit ústavní práva obcí a měst před nezákonnými zásahy státu a zabránit nedůvodné kriminalizaci členů zastupitelstev chce nově založená Unie sebevědomé samosprávy (USS).

Chceme chránit obce a města před zásahy státu hlásá nová Unie
Foto: Daniela Černá
Popisek: Advokátka Jana Zwyrtek Hamplová

U jejího zrodu stála advokátka Jana Zwyrtek Hamplová z Mohelnice na Šumpersku a zástupci šesti měst a obcí z různých koutů Česka. ČTK o tom dnes informovala Hamplová, podle které je USS nepolitický subjekt.

Zakladateli USS jsou spolu s Hamplovou starosta Čeladné Pavol Lukša, starosta městské části Ostrava - Mariánské Hory a Hulváky Patrik Hujdus, místostarostka obce Městečko Trnávka Jana Sablíková, starosta Hamru na Jezeře Milan Dvořák, starosta Malé Skály Michal Rezler a starostka obce Libchavy Jana Hodovalová.

Unie bude poprvé představena na kongresu Forum municipal 2019 v závěru května v hotelu Jezerka v Seči v Pardubickém kraji. „Chce být výraznou autoritou při výkladu právních norem aplikovaných v obcích, městech a krajích, tvůrcem právních stanovisek a výkladů pro vyšetřovatele policie, státní zástupce a soudy,“ stojí v tiskové zprávě unie. Hodlá mapovat veškerou judikaturu a odbornou literaturu a vzdělávat samosprávu, aby se podle Hamplové dokázala zásahům státu bránit.

Myšlenka vytvořit pro samosprávu odborně silné zázemí se podle Hamplové rodila delší dobu. Za poslední kapku Hamplová označila případ města Postoloprty v Ústeckém kraji. Hamplová tvrdí, že v Postoloprtech je více než dva roky nezákonně stíháno a obžalováno několik členů tamního zastupitelstva. „To vše na základě zcela chybné právní konstrukce a odbytého, státem zadaného a účelově zpracovaného znaleckého posudku. A podobných případů je mnoho,“ stojí v tiskové zprávě unie.

Nová organizace chce být podle Hamplové partnerem Svazu měst a obcí ČR i Sdružení místních samospráv. Advokátka však podotkla, že unie bude úžeji zaměřená a razantnější.

„Samospráva je dnes ohrožena ve své samé podstatě, a kdo to nevidí, je slepý. Obce a města ztrácejí postupně svobodu, dochází k nedůvodné šikaně volených zastupitelů formou bezdůvodných trestních stíhání, samospráva je státem zneužívána pro výkon státní správy, ale odborné pomoci od státu se jí nedostává tak, jak by se patřilo,“ míní Hamplová.

Odvody dotací a penále za banality jsou podle ní pro malé obce často likvidační. „Státu současně tento stav, kdy je faktickou vrchností, neuvěřitelně vyhovuje,“ dodala Hamplová, která byla dříve starostkou Mohelnice na Šumpersku a nyní se jako advokátka specializuje na oblast práva územních samospráv.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Posedlí mesiáši, chiliasmus jak vyšitý, propaganda!“ Dolejš se už neudržel po posledním hlásání aktivistky Grety

13:21 „Posedlí mesiáši, chiliasmus jak vyšitý, propaganda!“ Dolejš se už neudržel po posledním hlásání aktivistky Grety

Klimatická aktivistka, Švédka Greta Thunbergová na pátečním shromáždění v Berlíně ocenila mladé, že …