Chcete euro? Ano - ne? četl Michael Žantovský. A příznivce EU asi zaskočil

01.09.2020 10:57

Kandidát do Senátu Michael Žantovský, ředitel Knihovny Václava Havla a dlouholetý český diplomat, je rád, že se vede diskuze o euro. Zarazilo ho však, jakým způsobem mu aktivisté Tomáš Peszyński a Ondřej Gabaš položili otázky spojené se společnou evropskou měnou. Žantovský má pocit, že aktivisté možná považují kandidáty do Senátu za žáčky. Posuďte sami.

Chcete euro? Ano - ne? četl Michael Žantovský. A příznivce EU asi zaskočil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michael Žantovský oznámil společnou kandidaturu za TOP 09, ODS, STAN a SNK Evropské demokraty v senátním obvodu č. 21 v Praze 5, Praze 13 a Řeporyjích
reklama

Ředitel Knihovny Václava Havla a kandidát do Senátu v Praze 5 vyjevil na sociální síti Facebook, jak se dívá na přijetí eura v České republice. Dotaz ohledně přijetí společné evropské měny mu položili za iniciativu ProEuro.cz Ondřej Gabaš a za spolek Pulse of Europe Tomáš Peszyński.

Anketa

Je dobře, že Miloš Vystrčil jel na Tchaj-wan?

hlasovalo: 20119 lidí

Žantovského však zarazil způsob, jakým se ho pánové zeptali.

„Dostal jsem – a zřejmě nejen já – zajímavý dotaz od představitelů dvou občanských iniciativ ohledně mého postoje k přijetí eura v ČR. Potěšil mě jejich zájem i snaha zmapovat pro veřejnost postoje jednotlivých senátních kandidátů k této důležité otázce. Uvítal jsem příležitost svůj postoj formulovat a nabídnout voličům,“ uvedl Žantovský.

„Na druhé straně mě trochu zarazil ultimativní, až trochu výhružný tón dotazu, jako by dotazovaní byli v lepším případě neposlušní žáčci a v horším podezřelí z nějakých nekalých úmyslů. Myslím si, že veřejná diskuze, do jaké patří i podobné dotazy, probíhá nejlépe jako vzájemný dialog, v němž se obě strany respektují jako partneři a spoluobčané,“ pokračoval.

Poté položený dotaz okopíroval.

„Vážený kandidáte na senátora, píšeme Vám jménem občanských iniciativ ProEuro a Pulse of Europe, které prosazují přijetí eura v ČR. V kontextu nadcházejících voleb do senátu ČR Vás proto vyzýváme, abyste jasně vyjádřil/a své stanovisko k přijetí eura v ČR.  Žádáme prosím o jasnou odpověď: ANO – NE – Nevím,“ požádali zástupci občanských iniciativ poněkud ostře.

„Rovněž Vás žádáme o vyjádření, v případě, že jste pro přijetí eura, v jakém horizontu jste pro vstup ČR do programu ERM II, což je krok nezbytný k přijetí eura v ČR. Opět Vás žádáme o jasnou odpověď:

co nejrychleji/ do pěti let/později

Pokud neodpovíte, zveřejníme tento fakt rovněž. Pokud nebude odpověď jasná, tedy ve formátu o jaký jsme požádali, vyhrazujeme si právo odvodit z ní jasnou odpověď sami,“ pokračovali pánové s tím, že odpovědi chtějí dostat do konce srpna.

„Věříme, že Vaše odpovědi zaujmou i Vaše voliče. V návaznosti na Vaši odpověď budeme kontaktovat 7 tisíc signatářů petice ProEuro.cz, které budeme urgovat, aby zohlednili Vaši odpověď u voleb. Vaše odpovědi budou rovněž zveřejněny na sociálních sítích a v médiích,“ upozornili nakonec aktivisté.

Pak už jen poděkovali.

Žantovský v odpovědi zdůraznil, že u tak složité otázky, jako je přijetí eura v Česku si nevystačí jen s odpověďmi ve formátu ano nebo ne, případně nevím.

Ředitel Knihovny Václava Havla konstatoval, že při vstupu do EU, tedy už v roce 2004, jsme se zavázali, že euro přijmeme a smlouvy se mají dodržovat.

Přidal však jedno „ale“.

Pro přijetí eura je třeba podle Žantovského vyčkat na vhodné podmínky a ty zatím nenastaly.

„Obávám se, že maastrichtská kritéria, zejména pokud jde o podíl rozpočtových deficitů na HDP, bude v nejbližší době obtížné splnit nejen pro Českou republiku, ale i pro řadu členských zemí eurozóny. Zelená dohoda pro Evropu a rozpočtový balíček, které členské státy přijaly, přinášejí některé nové příležitosti, ale také značná rizika. Vstupem do eurozóny bychom ztratili prostor pro měnový manévr, který je jedním z mála nástrojů pro přizpůsobení národní ekonomiky krizovým situacím. V situaci, kdy vývoj světové a evropské ekonomiky v nejbližších letech nedokážou předvídat ani ti nejlepší odborníci, považuji rizika spojená s okamžitým vstupem do programu ERM II za příliš vysoká. Pro případný vstup bude též nutné získat podporu veřejného mínění, které je zatím ve výrazné většině proti. V demokratické zemi nelze názor voličů ignorovat. Moje odpověď tedy zní: V PRVNÍM PRO NÁS VHODNÉM OKAMŽIKU ANO, ALE ZATÍM JEŠTĚ NE,“ uvedl Žantovský.

Nakonec aktivsty požádal, aby si z jeho odpovědi nic neodvozovali a zveřejnili ji tak, jak ji napsal.

Michael Žantovský o euru

Michael Žantovský o euru

Michael Žantovský o euru

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soukromé byty dejte těm, co je potřebují! Mladík z Prahy řešil bydlení. A má nápad

21:29 Soukromé byty dejte těm, co je potřebují! Mladík z Prahy řešil bydlení. A má nápad

Český rozhlas pátral po tom, jak se mladým lidem shání vlastní bydlení. „Je to hrozně nespravedlivý,…