Chcimírové, následovníci Stalina?! Mitrofanov dopálil Hořejšího. Nenechali ho reagovat, tak to zveřejnil jinou cestou

25.03.2023 17:56 | Ze sítí

Český imunolog Václav Hořejší patří k lidem, kteří říkají, že i špatný mír na Ukrajině je lepší než válka. Teď svou myšlenku ještě rozvedl, v textu, který mu prý nechtěli uveřejnit na serveru Novinky.cz. Hořejší se totiž dostal do ostrého sporu s komentátorem deníku Právo a serveru Novinky.cz Alexandrem Mitrofanovem.

Chcimírové, následovníci Stalina?! Mitrofanov dopálil Hořejšího. Nenechali ho reagovat, tak to zveřejnil jinou cestou
Foto: Repro DVTV
Popisek: Imunolog Václav Hořejší

Komentátor Alexandr Mitrofanov na serveru Novinky.cz napsal text, v němž upozornil, že v Ruské federaci je opět na vzestupu kult diktátora Josifa Stalina, který má na rukou krev milionů lidí, především obyvatel Sovětského svazu, které nechal umučit hlady, utýrat v táborech v SSSR známých pod označením gulag nebo je nechal zastřelit. Podle Mitrofanova dnes Stalinova politika zažívá renesanci v podobě ruského útoku na Ukrajinu.

„Odhalují se zbrusu nové pomníky, a především se Stalinova vnitřní a vnější politika dočkala renesance v podání Vladimira Putina, v jeho represích v Rusku samotném a v barbarské válce proti Ukrajině a celému svobodnému světu. Vidina třetí světové války, kterou podle ruských historiků plánoval Stalin a v níž mu zabránila smrt před sedmdesáti lety, se přiblížila realizaci podle Putinových plánů,“ napsal Mitrofanov.

„Vnější mimikry tohoto plánu jsou ale stejné jako před sedmdesáti a více lety. V Česku to dokazuje parta ‚chcimírů‘, která vznikla jako přes kopírák ze šablony konce 40. let minulého století a tehdejšího ‚mírového hnutí‘ řízeného Stalinem, který chystal válku. Václav Hořejší není samozřejmě Frédéric Joliot-Curie a Petr Miller není Maurice Thorez, ale jak známo, každá věc se odehrává jednou jako tragédie, podruhé jako fraška,“ pokračoval. V narážce na Frédérica Joliota-Curie, předsedu Světové rady míru z let 1950 až 1959, což byla organizace financovaná Sovětským svazem.

Hořejší Mitrofanovu poznámku nenechal bez odpovědi.

„Následující článek mi nevzali na serveru Novinky.cz, kde vyšel text A. Mitrofanova, na který jsem chtěl reagovat…“ začal na blogu Aktuálně.cz.

„Pan Mitrofanov mi kdysi připadal jako dobrý novinář. To je ale už dávno. Ve svém nedávném článku se pravděpodobně rozpomněl na to, čemu se naučil během svých studií novinářství v brežněvovském SSSR. Tedy ‚angažované‘ žurnalistice opovrhující ‚buržoazním objektivismem‘. Po úvodu připomínajícím zločiny Stalinovy diktatury totiž nekompromisně odhalil údajné dnešní Stalinovy uctívače a následovníky, včetně nejen řady českých politiků, ale kupodivu i mne,“ pokračoval jedním dechem.

Podle Hořejšího je nerealistické myslet si, že ruská agrese proti Ukrajině skončí tak, že Ukrajinci vytlačí ruské okupanty ze svého území. Tento názor dnes zastává ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj i většina ukrajinské populace, ale také mnozí politici včetně členů české vlády.

Hořejší se v reakci na Mitrofanova dovolával také slov papeže Františka, který též opakovaně volá po dosažení míru na Zemi, a na slova několika dalších osobností, které vidí cestu v uzavření příměří na Ukrajině a v postupných jednáních o míru. Hořejší má za to, že takový vývoj si žádá i většina evropských občanů. Plyne to podle něj z průzkumů veřejného mínění.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

Ing. Miroslav Balatka byl položen dotaz

Víte, co mi přijde zajímavé?

Že všichni, kdo evidentně volili koalici SPOLU si nepřipouští, že za svůj neúspěch a úspěch jiných stran si mohou sami svou politikou. Proč máte dojem, že roste obliba protestních stran? Myslíte, že voliči jsou tak hloupí a věří populistům a extrémistům nebo připouštíte, že prostě tato vláda dělá ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Tady se pořád dělají nějaké průzkumy,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseD , 25.03.2023 18:15:33
proč neudělají také průzkum, kdo je pro mír a kdo je pro udržování války. Zároveň by to chtělo také demonstrace za mír, nejen proti chudobě. Děkuji panu profesorovi Hořejšímu za odvahu.

|  7 |  0

Další články z rubriky

Srbský prezident: 3 až 4 měsíce do velké války v Evropě. Možná dřív

21:00 Srbský prezident: 3 až 4 měsíce do velké války v Evropě. Možná dřív

Velká konfrontace je blízko. „Ne víc než tři až čtyři měsíce,“ říká v rozhovoru pro švýcarský magazí…