Chtěla by Klausová být hlavou státu? Zatím to nezvažuje

21.03.2011 7:39

Jak píší Lidové noviny (LN), dynastie Klausů na Hradě by zřejmě mohla pokračovat. Podle informací LN z okolí Klausových totiž manželka dosavadního prezidenta Livia Klausová skutečně případnou kandidaturu nevylučuje.

Chtěla by Klausová být hlavou státu? Zatím to nezvažuje
reklama
Když minulý týden senátor za ODS Jaroslav Kubera řekl, že pokud by byla přímá volba, byla by Livia Klausová schopna vyhrát, znělo to jako nadsázka. Jenže podle zjištění LN tomu tak rozhodně není. Livia totiž případnou kandidaturu zcela nevylučuje.

"Lidé se mě na to ptají," napsala LN Livia Klausová. „V současné době to nezvažuji," dodala stávající první dáma. Kandidaturu v přímé volbě ale podle informací z jejího okolí prý ani vysloveně neodmítá.

LN také připomínají, že v oficiálním stanovisku Klausové je jeden relativizující výraz: "v současné době".  Čili to znamená, že někdy v budoucnu ano? Deník připomíná, že tento výraz zpravidla používají politici, když si chtějí ponechat otevřená vrátka pro možnou pozdější změnu postoje.

LN v této souvislosti píší, že zatím není jasné, zda se za dva roky bude volit prezident přímo. Klaus přitom nedávno vzkázal, že je proti přímé volbě. Na druhou stranu připomněl, že se ani za dva roky nehodlá stahovat z veřejného života. „Kdyby se jeho choť přece jen rozhodla ke kandidatuře v přímé volbě a uspěla, dostal by se nynější prezident do role „prvního pána", mužského opaku první dámy," uvedly k tomu LN.

Přidaly i větu dlouholetého Klausova spolupracovníka Borise Šťastného: „Ale dovedu si představit, že by kandidovat mohla.Určitě bych ji volil."

Podle dohody koalice s ČSSD by měl být prezident volen dvoukolově. Kandidáta může navrhnout 50 tisíc lidí, deset senátorů či dvacet poslanců. Stále ale není jisté, že zákonodárci přímou volbu odhlasují.  

Čtěte také:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: olb
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nelži. Chudáčku. Nacher a Čižinský v sobě. A ve Sněmovně bitva o rozpočet

22:48 Nelži. Chudáčku. Nacher a Čižinský v sobě. A ve Sněmovně bitva o rozpočet

Poslanecká Sněmovna dnes odpoledne projednávala návrh státního rozpočtu se schodkem 320 miliard koru…