Chtěli jsme kontrolovat své hranice, ale teď může být všechno jinak, naznačuje britský server

22.07.2017 17:18

Britové, kteří hlasovali pro brexit, tak často činili s vidinou toho, že ustane příliv migrantů – Poláků, Čechů nebo Slováků – na ostrov. Konzervativní premiérka Theresa Mayová teď ovšem připouští, že volný pohyb osob bude fungovat i poté, co Británie EU opustí. Možná až čtyři roky. Žádají si to totiž britské firmy.

Chtěli jsme kontrolovat své hranice, ale teď může být všechno jinak, naznačuje britský server
Foto: Hans Štembera
Popisek: Brexit, ilustrační koláž
reklama

Když většina Britů hlasovala loni v červnu pro odchod z EU, činila tak mimo jiné s vidinou toho, že ostrovní království znovu získá kontrolu nad svými hranicemi a bude omezovat příliv migrantů do země. Především Poláků, Čechů či Slováků. Jenže teď se zdá, že může být všechno jinak. Volný pohyb občanů EU z Británie a do Británie může fungovat ještě i čtyři roky poté, co ostrovní království EU opustí. Naznačují to politici vlády konzervativní premiérky Theresy Mayové. Tuto možnost otevřeně připouští i sama premiérka. Píše o tom server britského deníku The Independent.

Celý článek v angličtině naleznete zde

V rozhovoru pro The Times Mayová uvedla, že přechodné období, během něhož bude Velká Británie respektovat volný pohyb osob, může tvat dva roky po odchodu Británie ze společenství. Server deníku The Guardian tvrdí s odvoláním na další vládní zdroje, že toto přechodné období může trvat až čtyři roky. Žádá si to prý ekonomika, podnikatelé totiž nestojí o to, aby je zasáhl nějaký tvrdý šok v podobě okamžitého opuštění evropského volného trhu a chtějí vědět, že Británie bude mít čas vyjednat s EU dobrou obchodní dohodu.

Podnikatelům to sice asi bude vyhovovat, ale někteří Britové jsou z této představy zklamáni. Patří mezi ně také členka strany UKIP (Strany nezávislosti Spojeného království) Suzanne Evansová. Její strana nejhlasitěji volala po odchodu ostrova z EU a byť teď UKIP absolutně propadla v parlamentních volbách, Evansová žádá konzervativní vládu, aby respektovala vůli voličů vyjádřenou v loňském referendu.

„Britští občané přesně věděli pro co hlasují. Hlasovali pro to, abychom převzali kontrolu nad našimi penězi, nad našimi právními předpisy a hranicemi,“ zdůraznila dáma.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo chce zhatit volby do Rady ČT? Dětinský omyl senátora Smoljaka, lidovecké obstrukce. A jasné slovo právníka k fintě z neziskovky

18:53 Kdo chce zhatit volby do Rady ČT? Dětinský omyl senátora Smoljaka, lidovecké obstrukce. A jasné slovo právníka k fintě z neziskovky

Zhatit volbu nových členů Rady ČT se pokoušejí ti zákonodárci, jimž nynější fungování České televize…