Chudá česká rodina také neplatí školné, brání nabídku pro uprchlíky prorektor Univerzity Karlovy

28. 8. 2015 9:55

Hostem pořadu Martina Veselovského v DVtv.cz byl prorektor Univerzity Karlovy Jan Konvalinka. Tématem byla především nabídka Univerzity Karlovy pro uprchlíky. Vysoká škola nabídla běžencům, kteří zde získají azyl, placení školného, podle Konvalinky jsou totiž příležitostí, ne jen hrozba. „Klidníme hysterii,“ řekl.

Chudá česká rodina také neplatí školné, brání nabídku pro uprchlíky prorektor Univerzity Karlovy
Foto: Radim Panenka
Popisek: Uprchlíci před autobusovým nádražím v Bělehradě. Do Srbska denně dorazí až tisíc imigrantů, kteří chtějí do EU. Hlavně do Německa či Švédska.

„Je to humanitární akce, gesto. Je to reakce na humanitární krizi, která do Evropy přichází, a zatím se České republiky netýká,“ uvedl také Konvalinka. „Odpustíme školné těm kvalifikovaným uchazečům, kteří dostanou azyl, dostanou povolení k pobytu, složí přijímací zkoušky a budou schopni výuky v angličtině. Následně jim bude odpuštěno školné a platba za ubytování,“ popsal Konvalinka s tím, že se v tuto chvíli jedná zhruba o místa pro deset studentů.

„Naše bohatá země si může dovolit víc než jen skuhrat,“ doplnil prorektor. „Připomínám, že ta chudá česká rodina neplatí školné. To se v Čechách neplatí,“ reagoval na výtku, že se pomáhá cizincům, a nikoliv českým rodinám. Zároveň dodal, že čeští studenti mohou v případě nutnosti získat i sociální stipendia na ubytování. 

  • Celý rozhovor ZDE

Podle něj rozhodně rektor nechtěl rozdělovat společnost. „Naopak,“ uvedl s tím, že Česká republika tímto krokem získává potenciál. „Nabízíme jiný pohled na věc. To je stejné, když jsme podepisovali Několik vět. V určitou chvíli máte pocit, že když budete mlčet a necháte rozhodovat jinak, budete se podílet na něčem, na čem se nechcete podílet,“ dodal. Konvalinka zároveň zmínil Masarykovu univerzitu v Brně, která pomáhá přímo v uprchlických táborech. Podle Veselovského však rektor brněnské univerzity uvedl, že finanční pomoc cizincům je u nich v žebříčku pomoci až na posledním místě. „Je přeci výborné, že se univerzity předhánějí v tom, jak pomoci,“ kontroval Konvalinka.

Konvalinka sám je i signatářem výzvy vědců proti xenofobii. „V akademickém světě způsobila výbornou reakci,“ řekl. „Jsem rád, že tu je i jiný pohled na věc,“ uzavřel s tím, že jde o nabídnutí alternativního pohledu oproti hnutí Blok proti islámu Martina Konvičky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman pronesl drsná slova v obci Vintířov: Rudé trenky? Chyba Hradní stráže, že ty kominíky nesestřelila. Americká ochranka by je rozstřílela na padrť!

17:40 Zeman pronesl drsná slova v obci Vintířov: Rudé trenky? Chyba Hradní stráže, že ty kominíky nesestřelila. Americká ochranka by je rozstřílela na padrť!

Prezident Miloš Zeman navštívil v rámci své cesty po Karlovarském kraji obec Vintířov, kde se setkal…