Chudáček Zeman, útočil ve sněmovně Kalousek. A nebyl sám

04.02.2014 15:21

Rozhádaná opozice je pro vládu velká výhoda. S takovými slovy narazil premiér Bohuslav Sobotka na spor ODS a TOP 09 během šesté schůzé Poslanecké sněmovny. Debata se týkala zodpovědnosti nové vlády za zákony, které připravila předcházející Rusnokova vláda. Za ně by měl ručit Sobotkův kabinet, ne Rusnokův, či dřívější Nečasův. Debatu navíc rozohnily návrhy na řešení vysokoškolské novely zákona.

Chudáček Zeman, útočil ve sněmovně Kalousek. A nebyl sám
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vláda premiéra Sobotky poprvé zasedala v poslanecké sněmovně. Premiér Sobotka si to evidentně užíval
reklama

Anketa

Je rok od zvolení Miloše Zemana. Dělá prezident svou práci dobře?

77%
23%
hlasovalo: 18943 lidí

Miroslav Kalousek (TOP 09), který se veřejně rozhádal se Zbyňkem Stanjurou (ODS), sám přiznal, že je mu líto, když se na počátku schůze argumentačně střetávají dva předsedové opozičních klubů. Přesto zdůraznil, že nyní máme jenom jednu legitimní vládu, a tak zákony, které se budou po předchozím kabinetu projednávat, bude veřejnosti obhajovat pouze a jenom Sobotkova vláda. K tomu přitakal i předseda ODS Petr Fiala. Odvolávat se prý na předcházející vlády Sobotkovi nepomůže.

Sám Bohuslav Sobotka poznamenal, že takto rozhádaná opozice je pro vládu velká výhoda. Poté vyzval k tomu, že se mají poslanci vyhnout novele vysokoškolského zákona, díky které by profesory nejmenoval prezident, nýbrž předseda Senátu. Prezident Zeman profesory jmenovat odmítá, osm desítek docentů tedy již řadu měsíců čeká na „povýšení". „Je vhodné, abychom debatovali k věci,“ uklidňoval situaci předseda sněmovny Jan Hamáček.

FOTO: Bohuslav Sobotka a jeho tým se dočkali. Takto si užívají vládní místa ve sněmovně

Poté se k mikrofonu dostal Miroslav Kalousek. Podle něj se problém nemusí ve sněmovně vůbec řešit, protože už vyřešen je. „Vždyť máme platnou legislativu!“ řekl důrazně bývalý ministr financí a připomněl platné ústavní zákony. Kalousek poté rázně narazil na nečinnost prezidenta republiky Miloše Zemana. „Opravdu chcete měnit zákony kvůli vrtochům jediného člověka? Poslanecká sněmovna tento problém vůbec řešit nemusí!“ řekl Kalousek na řečništi s tím, že se „chudáčkovi prezidentovi“ akorát nechce konat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jno

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hamáčkova rychloakce sobotního večera: Ruský velvyslanec přebíral nótu, vedle už se scházeli novináři

8:23 Hamáčkova rychloakce sobotního večera: Ruský velvyslanec přebíral nótu, vedle už se scházeli novináři

Premiér Andrej Babiš (ANO) spolu s ministrem vnitra a zahraničních věcí Janem Hamáčkem (ČSSD) předst…