Chvalozpěvy na Halíka: Po Havlovi máme další osobnost světového významu

14.03.2014 18:01

Politolog Jiří Pehe poblahopřál na svých stránkách knězi a teologovi Tomáši Halíkovi za získání Templetonovy ceny. Pehe připomíná, že se jedná o obdobu Nobelovy ceny za náboženství. Všem možným kritikům nebo závistivcům tak ukazuje, o jak významné ocenění se jedná.

Chvalozpěvy na Halíka: Po Havlovi máme další osobnost světového významu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pehe
reklama

Cenu Johna Templetona uděluje porota složená z významných představitelů devíti světových náboženství za „pokrok ve výzkumu a objevy týkající se duchovních skutečností“.

Halík obdržel olympijskou medaili za dlouhodobé a výjimečné duchovní výkony

Halík vlastně získal duchovní olympijskou medaili. „Až na to, že k jejímu získání je zapotřebí výjimečných duchovních výkonů, a nikoliv jen v jednom závodě, ale po mnoho let,“ připomíná Pehe.

Řada českých osobností zažila útoky v momentě, kdy přesáhla svým významem hranice českého státu. „Halíkovi tak jistě budou i nadále mnozí vyčítat, že je katolickým duchovním nebo že schvaluje církevní restituce. Kritiky má kvůli svým neortodoxním postojům ovšem i uvnitř církve,“ uvádí Pehe. Podle něj se Halík stal terčem nevybíravých osobních útoků i ze strany lidí z okolí exprezidenta Václava Klause.

Po Havlovi máme v Halíkovi další osobnost světového významu

Pehe vyzdvihuje význam Templetonovy ceny a poukazuje na fakt, že se Halík dostal do společnosti významných osobností jako Matka Tereza, spisovatel Alexandr Solženicyn nebo filosofové Charles Taylor a Michael Novak.

Česká média by si prý měla všimnout, že Česko má v Halíkovi osobnost světového významu. Dalším takovým člověkem býval Václav Havel. Podle Peheho se žádné české osobnosti od dob Havla nebo Nobelových cen pro Heyrovského a Seiferta nedostalo podobného mezinárodního ocenění.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš byl rozčílený doběla a řval. Chvíli před tiskovkou, líčí novinář Pečinka

14:04 Babiš byl rozčílený doběla a řval. Chvíli před tiskovkou, líčí novinář Pečinka

Novinář Bohumil Pečinka se ve svém komentáři ostře pustil do premiéra Babiše. Za covid. Ministerstvo…