Chvíle pravdy. Podívejte se, který kandidát na Hrad vyznamená Mašíny

8. 10. 2012 7:58

Otázka případného vyznamenání bratrů Mašínů dodnes rozděluje českou společnost. Měl by příští prezident udělit vyznamenání alespoň poslednímu žijícímu bojovníkovi proti komunismu ze skupiny bratří Mašínů, Josefovi Mašínovi? Karel Schwarzenberg (TOP 09) by vyznamenání udělil. A co ostatní kandidáti?

Chvíle pravdy. Podívejte se, který kandidát na Hrad vyznamená Mašíny
Foto: bojovnici.cz
Popisek: Josef Mašín

Za pár měsíců si čeští občané poprvé v dějinách přímo zvolí svého prezidenta. Účast v tomto klání má zajištěno osm kandidátů a to buď díky padesáti tisícům podpisů spoluobčanů, nebo díky politické nominaci na post hlavy státu. Jak by se tito muži a ženy postavili k otázce případného vyznamenání bratrů Mašínů? Tuto otázku si kladou pondělní Lidové noviny (LN).

Vše k tématu Mašínové

Schwarzenberg jde proti proudu

Průzkumy veřejného mínění ukazují, že největší šanci na zvolení mají dva expremiéři - Jan Fischer a Miloš Zeman. Ani jeden z nich by Mašíny nevyznamenal a svorně dodávají, že vyznamenané osobnosti by měly národ sjednocovat a ne rozdělovat.

„Je mnoho osob, které si ocenění dávno zasloužily. Nechápu, proč se na nich šetřilo. Mám na mysli třeba Radka Brzobohatého. Vyznamenání mají společnost spojovat, ne rozdělovat. Bratrům Mašínům bych je proto neudělil," říká Jan Fischer. Zeman k tomu dodává, že není možné skupinu Mašínů vyznamenat a to i proto, že válečné právo zakazuje zabíjení civilistů.

Mašíny by nevyznamenali ani senátor Přemysl Sobotka (ODS) nebo Jana Bobošíková (Suverenita). Dá se říci, že by je nevyznamenal téměř nikdo z dosud jistých kandidátů - Zuzana Roithová (KDU-ČSL), Vladimír Dlouhý, ani Jiří Dienstbier (ČSSD).

Jedinou výjimku představuje ministr zahraničí Karel Schwaŕzenberg (TOP 09), který by z pozice prezidenta vyznamenal alespoň posledního žijícího člena skupiny Josefa Mašína. „Pokud jde konkrétně o bratry Mašíny, posledního žijícího bych vyznamenal. U ostatních jsme to bohužel, stejně jako u Milana Paumera, promeškali," posteskl si Schwarzenberg.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kauza Feri: Klaus ml. si udělal malou legraci. Zde FOTO

6:47 Kauza Feri: Klaus ml. si udělal malou legraci. Zde FOTO

Poslanec Václav Klaus mladší si udělal drobnou legraci z kolegy poslance Dominika Feriho (TOP 09). N…