Chybí zeleň, zločiny betonové lobby. Následky sucha už vidíme kolem nás, varuje expert

05.07.2019 11:58 | Zprávy

Chybí zeleň, nevážíme si půdy, vzrostlých stromů, druhové pestrosti. Betonová lobby se činí a stranou nezůstávají ani ti, kteří by nejraději naše lesy vyvezli „nastojato“. Bezútěšný stav, který se nadále vyhrocuje, popisuje světově uznávaný odborník Pavel Valtr. Komu jde na ruku nová lesnická vyhláška a proč je v některých bodech tak amatérská?

Chybí zeleň, zločiny betonové lobby. Následky sucha už vidíme kolem nás, varuje expert
Foto: Hans Štembera
Popisek: Národní park Šumava

Na lidstvo se hrne jedna nepěkná předpověď za druhou. Drastický úbytek živočišných druhů, a dokonce i hmyzu může vyvolat rychlý, nečekaný problém, se kterým se jen těžko „popasujeme“. Po úbytku planktonu v mořích je právě hmyz základnou pro tisíce a tisíce dalších živočichů. Domeček se hroutí jak z karet…

(Ne)obyčejná zeleň

Pavel Valtr uvádí, že padají další mýty a takzvané zaručené informace. „Například za oteplování nemusíme nutně vinit jenom oxid uhličitý. Čeští vědci přišli přednedávnem s vpravdě výbušným názorem, že za situaci kolem skleníkového efektu, zvyšování teploty může rapidní nedostatek vegetace.“ Informaci, kterou předkládají vědci na svém turné a v jejichž čele je dlouholetý ochranář, odborník na zahradní a krajinářské úpravy Jaroslav Šíma. „Tito lidé vidí rapidní úbytek zeleně a podle jisté izraelské studie za posledních deset tisíc let je na zeměkouli o polovinu méně zelené hmoty. Téměř nesnesitelné horko ve velkých městech nedává příliš možností k odpočinku. Staré, košaté stromy mizí, sem tam je nahradí nová výsadba, ale než ta doroste do pořádných velikostí, jsou to drahná léta,“ upozorňuje Valtr.

Komu smrdí hnůj

Při sklizni se z velkých lánů odebere veškerá zeleň a půda zůstává vysušená a vyzařuje velké množství tepla. Dříve neexistovalo naprosto obnažené pole, vždy na něm zůstala nějaká organická hmota. Kam se podělo klasické hnojivo, které také bránilo vysušování, navíc chlévská mrva byla přímo rájem pro hmyz. Vzhledem ke snižování počtu dobytka již pomalu neznáme pojem „pohnojené pole nebo louka“.

Je třeba se rovněž zamyslet nad novou vyhláškou o lesích, která spatřila světlo světa jen před několika dny. Nepřináší žádné převratné principiální změny v hospodářské úpravě lesů. Podle Pavla Valtra mohla mnohem výrazněji přispět ke zlepšení druhové skladby lesa, zvláště v nynější době prudkých klimatických změn. „Očekávání na změnu lesů na pestrou dlouhodobě udržitelnou druhovou skladbu se bohužel nenaplnilo.“

Paskvil…

Je otázkou, zda taková úprava pomůže současnému stavu a především pak k neradostnému výhledu, nebo „jde na ruku“ některým lobby. I dnes slyšíte mezi dřevaři a lesníky vzájemný nesouhlas. „Pěstuj si, co chceš, ale přivez mi hlavně smrk,“ slyší od partnerů, kteří chtějí rychlé, kvalitní, v zahraničí dobře prodejné dřevo. O tom, že vyvážení téměř „na stojato“ je ekonomicky dlouhodobě neudržitelné, navíc nemající žádnou přidanou hodnotu, se hovoří léta.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Tomio Okamura byl položen dotaz

bydlení

Stát musí převzít plnou odpovědnost za bytovou politiku a zajistit pro mladé lidi dostatečné kapacity cenově dostupného bydlení. Co touto vaší větou přesně myslíte? A jaká cena za bydlení je podle vás v pořádku? A jak byste řešili problém, že na řadě míst, kde je největší poptávka po bydlení, není u...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

17:40 Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová s českou nominací ministra průmyslu a obcho…