Čím dál víc bankovek v EU. Placení hotovostí stoupá a banka se diví

08.01.2024 11:45

Platíte v obchodech raději kartou, nebo v hotovosti? Pokud platíte kartou, možná že vás bude míň a míň. Server slovenského týdeníku Trend upozornil, že roste počet lidí, kteří chtějí platit v hotovosti. Téma plateb v hotovosti se rozebírá ve Velké Británii, v Kanadě, v EU, kde roste množství hotovosti v oběhu, ale kupříkladu i v Indii, kde prý sílí hlad po platbách v hotovosti. A to i v politické sféře.

Čím dál víc bankovek v EU. Placení hotovostí stoupá a banka se diví
Foto: FAEI.cz
Popisek: peníze, ilustrační foto

Týdeník Trend upozornil, že kupříkladu ve Velké Británii nabírá na obrátkách debata o finančním fungování jen a pouze on-line v ekonomické sféře. Naproti tomu EU počítá se zavedením digitálního eura. Evropská centrální banka v listopadu 2023 oznámila, že v roce 2025 odstartuje projekt digitálního eura. Doba covidová přitom hodně přála rozvoji bezhotovostního bankovnictví. Bankéři však současně uklidňují veřejnost, že hotovost zůstane v oběhu. Dokud o ni budou lidé stát.

Už v roce 2010 ECB shrnovala výhody plateb v hotovosti.

„Poskytuje svobodu a autonomii. Banky a mince jsou jedinou formou peněz, které mají lidé k dispozici, aniž by museli zapojit třetí stranu. K platbě v hotovosti nepotřebujete přístup k žádnému zařízení, internetu ani elektřině, tedy hotovostí můžete platit i při výpadku proudu nebo při ztrátě platební karty,“ uvedla ECB.

Podle serveru týdeníku Trend lze říct, že tyto výhody přetrvávají i o 14 let později.

Výhody, ale také nevýhody plateb v hotovosti se rozebírají nejen v EU a ve Velké Británii, ale kupříkladu také v Kanadě, kde se tomuto tématu věnuje tamní vláda.

V prvé řadě upozornila, že při placení v hotovosti nemůžete nikdy utratit víc, než máte momentálně u sebe. Při placení v hotovosti se navíc vyhnete nejrůznějším poplatkům. Platba v hotovosti je navíc jednodušší než jiné metody. „Můžete získat slevu, protože obchodníci nemusejí platit poplatek za přijímání hotovostních transakcí,“ lze se také dočíst na portálu Canada.ca.

Platby v hotovosti však mají i svá úskalí. V prvé řadě, pokud vám někdo tyto peníze ukradne, je vysoce pravděpodobné, že je nedostanete zpět. A platbami v hotovosti si nevybudujete platební historii, která se vám také občas hodí.

BBC upozornila, že kupříkladu v Indii sáhla vláda ke stažení části peněz z oběhu, údajně ve snaze omezit prostor ke korupci. Tento krok tehdy vyvolal pochod mnoha Indů k bankomatům, před kterými vznikaly dlouhé fronty. Premiér Narendra Modi přesto tento krok důsledně obhajuje.

„Ale o sedm let později se hotovost stále drží, což znovu zpochybňuje nutnost kontroverzního zákazu měn. Podle Reserve Bank of India (RBI) vzrostla hotovost v oběhu v ekonomice v letech 2020–2021 o více než 16,6 % ve srovnání s průměrným ročním tempem růstu 12,7 % za předchozí desetiletí,“ uvedla k tématu BBC.

Problém je podle BBC v tom, že se mezi politické hráče v Indii nadále hrne nemalé množství rupií v hotovosti.

„Úředníci daně z příjmu nedávno našli ohromujících 3,5 miliardy rupií – ekvivalent 42 milionů dolarů (33 milionů liber) – v prostorách spojených s opozičním poslancem. Většina ‚černých peněz‘ se nadále drží v nemovitostech. Společnost LocalCircles ve svém listopadovém průzkumu zjistila, že 76 % respondentů, kteří si koupili nemovitost v Indii v posledních sedmi letech, použilo hotovost, přičemž 15 % zaplatilo více než polovinu částky v hotovosti. Pouze 24 % uvedlo, že nemusejí platit v hotovosti oproti 30 % respondentů před dvěma lety. Jak zjistila studie Deveshe Kapura a Milana Vaishnava, význam hotovostních transakcí v nemovitostech úzce souvisí se spoléháním se developerů na podporu a přízeň zvolených politiků,“ uvedla BBC.

Vedle toho BBC upozornila na paradox, kterého si všimla již zmíněná centrální banka,

„Evropská centrální banka ve zprávě z roku 2021 hovořila o fenoménu zvaném ‚paradox bankovek‘ a poznamenala, že ‚v posledních letech neustále roste poptávka po eurobankovkách, zatímco se zdá, že používání bankovek pro maloobchodní transakce klesá‘. … Ve skutečnosti počet eurobankovek v oběhu od roku 2007 soustavně roste,“ uvedla BBC.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

O Vrběticích máte jasno

Paní Pekarová Adamová, případ byl odložen, tj. že se nepodařilo získat důkazy o spáchání tr. činu. A pokud je to jinak, proč příslušné orgány nezahájily tr. stíhání, trestní stíhání v nepřítpmnosti, nebo žádaly vydání atd.O vině rozhoduje soud, nikoliv policie nebo BIS. mŮŽETE MI PROSÍM ODPOVĚDĚT.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Prachy v kapse nebo koncentrák?, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseSunvukung , 08.01.2024 12:53:05

|  5 |  0

Další články z rubriky

Tisíce Kč jen za procházku. Chorvati v létě pořádně přitlačí

8:44 Tisíce Kč jen za procházku. Chorvati v létě pořádně přitlačí

Chystáte se letos v létě do Chorvatska? Pak si připravte nemalý finanční obnos i v případě, že budet…