Čím dál více se vracíme k totalitě. Zpráva BIS je další krok, obává se Jaroslav Bašta

01.12.2019 7:59

„Náš demokratický politický systém zařadil zpátečku a rok od roku se stále více přibližuje totalitě. Stát selhává. A dokonce k totalitě velmi podobné té, ze které jsme před třiceti lety za cinkání klíčů šťastně utekli,“ varuje bývalý velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta ve svém pravidelném komentáři na serveru Prvnízprávy.cz.

Čím dál více se vracíme k totalitě. Zpráva BIS je další krok, obává se Jaroslav Bašta
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta
reklama

Závažné zjištění pro Baštu je, že naše současnost ve srovnání s obdobím 1989-2004 trpí výrazným deficitem demokracie. Ten prý odráží i statistika o volbách do místních samospráv. „V těch posledních v celé čtvrtině obcí byla jen jedna jediná kandidátka (jako kdysi jednotná kandidátka Národní fronty). Tento okázalý nezájem o věci veřejné a přesvědčení dvou pětin občanů, že za komunistů bylo lépe, mají jednoho společného jmenovatele – selhávání právního státu,“ zdůrazňuje.

Následně podotýká, že demokracie bez spravedlnosti se velmi podobá anarchii. A anarchie představuje pro slabší a zranitelné členy společnosti jednu z nejhorších diktatur. Fungující demokratický systém se v podobných situacích snaží problémy identifikovat, diskutovat o nich a nalézt řešení. Byť to často znamenalo totální změnu politického spektra. Pro autoritářské či přímo totalitní režimy naopak vždy existovalo jen jedno východisko – umlčet kritiku, občas rovnou odstranit kritiky.

„Tyto represivní kroky totalitáři obvykle zdůvodňovali ohrožením vnějším nepřítelem, či válkou jako nejtěžším argumentem. Mimořádnou úlohu v tomto procesu vždy sehrávaly tajné služby, na jedné straně obávané, na druhé adorované v tehdejších médiích,“ poznamenává Bašta.

V kontextu reaguje na veřejnou výroční zprávu Bezpečnostní informační služby za rok 2018. „Když shrnu bisáckou argumentaci – jsme v hybridní válce s Ruskou federací, takže každý, kdo nejde s námi, jde proti nám s Putinem. Protože se jedná o veřejnou zprávu, chybí v ní návrh ‚aktivních opatření“, jak s tou zločinnou částí českého politického a společenského spektra naložit. Třeba si to přečteme už příští rok. Zpětný odpočet již začal,“ končí komentář Jaroslav Bašta.


Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Putovní dvojice ruských agentů? Tu spáchají výbuch, tu útok novičokem? Generál Šándor jen kroutil hlavou

13:03 Putovní dvojice ruských agentů? Tu spáchají výbuch, tu útok novičokem? Generál Šándor jen kroutil hlavou

Hosty druhé části nedělní Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News byli generál Jiří Šedivý a bezp…