V noci z Afghánistánu podle dřívější dohody Spojených států s Tálibánem odletěli poslední američtí vojáci, kteří v zemi působili téměř 20 let. V posledním americkém letadle z Kábulu seděl též americký velvyslanec. Společně s americkými vojáky bylo celkově ze země v posledních měsících evakuováno přes 123 000 civilistů.
Po odletu posledního amerického letadla si tak již Tálibán ke svým územím může připsat celý Kábul včetně letiště, což je v zemi nemálo oslavováno jako „konec invaze“.
„Blahopřejeme Afghánistánu. Toto vítězství patří nám všem,“ prohlásil na kábulském letišti mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid. Odchod spojeneckých sil považuje za „velkou lekci pro okupanty“. „Je to velká lekce pro okupanty a pro naše budoucí generace. Je to také lekce pro celý svět. Je to historický okamžik a my jsme na něj hrdí,“ řekl.
„Přejeme si, aby se naše země již nikdy nestala cílem invaze. Chceme mír, prosperitu a skutečný islámský systém,“ dodal k afghánskému získání „nezávislosti“, jak je vítězství Tálibánu v zemi prezentováno.
Tell to Mulla Umer Mujahid !
— Talib Times (@TalibTimes) August 30, 2021
Afghanistan is liberated from Western, American and NATO Brutal Invaders. pic.twitter.com/ml1U6u1rSq
Na twitterovém účtu šířícím zprávy Tálibánu posléze přistál příspěvek, který nesl „tři důležité historické dny v afghánské historii“. Je jimi 19. srpen 1919, 15. únor 1989 a 31. srpen 2021 – tedy, jak komentuje účet „poražení“ britského impéria, Rusů a nyní i Američanů se Severoatlantickou aliancí.
Three important historical days in the history of Afghanistan:
1: Defeat of the British Empire: 1919 Aug 19
2: Defeat of the Russian Empire: Feb 15, 1989
3: Defeat of the US + NATO Empire: 2021 Aug 31 pic.twitter.com/tkf5MBZhye

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Afghánistán , Čína , NATO , zahraničí , Spojené státy , Kábul , Tálibán
autor: rak
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

20:37 Loutkáře máte v Rusku, soptila Leyenová. Sype se jí prý i vlastní frakce
Ursula von der Leyenová přečkala hlasování o vyslovení nedůvěry. Zatímco politici z koalice to považ…
- 18:06 Peníze na „obranu“ do hodnot a neziskovek? Zahradil má obavy
- 12:45 Poučování lůzy z festivalového luxusu. Holec zdraví Vary
- 10:39 Zásadní otázka k blackoutu. Vitásková je velmi zvědava na odpověď
- 18:03 Zaplaťte miliony a můžete „bydlet“. Šokující vývoj v ČR
- 12:40 A do mě se může? Zlá připomínka v kauze Turek a Rychlíková