Čína a Tchaj-wan: Námořní hranice překročeny. Střílelo se

05.08.2022 12:40

Napětí mezi Čínou a Tchaj-wanem pokračuje. Čínská letadla a válečné lodě v pátek ráno překročily linii dělící průliv mezi Tchaj-wanem a pevninskou Čínou, oznámilo to tchajwanské ministerstvo obrany. Tchaj-wan to označil za „provokaci“ a začal reagovat, informuje CNN Prima News.

Čína a Tchaj-wan: Námořní hranice překročeny. Střílelo se
Foto: Pixabay
Popisek: Čína

Anketa

Líbí se vám kampaň, ve které SPOLU staví Babiše vedle Putina?

1%
97%
hlasovalo: 28948 lidí
Tchajwanská armáda jako odezvu na čínskou vojenskou aktivitu vyslala letadla, lodě a rozmístila pozemní raketové systémy, aby situaci monitorovaly. Střední linie je podle nepsaných pravidel dělicí čárou mezi námořním a vzdušným prostorem Číny a Tchaj-wanu.

Původní zdroj ZDE

Příčinou vyhrocení situace mezi Čínou a Tchaj-wanem byla úterní návštěva předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové v Tchaj-peji. Peking návštěvu ostře odsoudil a zanedlouho zahájil vojenské cvičení s ostrou střelbou v blízkosti ostrova. Do vod kolem Tchaj-wanu Čína při manévrech vypálila 11 balistických raket, pět z nich přitom dopadlo do japonské výlučné ekonomické zóny.

Čína vystřelila jedenáct raket do oblasti japonského pobřeží. Podle politologa Aleše Karmazina některé z vystřelených čínských balistických raket pravděpodobně přeletěly přes ostrov Tchaj-wan. Karmazin si myslí, že v přímý ozbrojený konflikt situace eskalovat nebude, i když je podle jeho slov vážná.

„Je to závažná situace, některé z těch raket velice pravděpodobně přes ostrov přeletěly. To samo o sobě je silná demonstrace čínské nelibosti. Zároveň to dává velkou možnost pro jakoukoli nehodu a potenciální eskalaci. Situace je vážná nejen z hlediska vystřelení raket, ale i z hlediska čínské reakce, která byla velice rychlá. Čína se jinak vždy snaží být nejrozhodnější a nejasertivnější na všech možných úrovních včetně rétoriky a včetně bezpečnostních kroků,“ uvedl pro CNN Prima News politolog.

Šéf americké diplomacie Antony Blinken v pátek prohlásil, že vojenské cvičení čínské armády v okolí Tchaj-wanu představuje významnou eskalaci napětí: „Čína se rozhodla reagovat přehnaně a využít návštěvu paní Pelosiové jako záminku... Fakt je ten, že její návštěva byla poklidná. Neexistuje žádné opodstatnění pro tuto extrémní vojenskou reakci,“ uvedl

Čína demokratický Tchaj-wan navzdory jeho nezávislému postavení považuje za vzbouřeneckou provincii a součást svého území, cestu Pelosiové proto vnímá jako provokaci a snahu Tchaj-peje o utvrzení samostatnosti. Pelosiová v pátek v Tokiu prohlásila, že její cesta nebyla zaměřena na změnu statu quo na Tchaj-wanu nebo v regionu. Zároveň řekla, že Spojené státy nedovolí Pekingu, aby Tchaj-wan izoloval tím, že bude bránit americkým představitelům v cestování na tento ostrov.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Snažíte se jako ministryně zprostředkovat mír nebo to považujete za nereálné?

Paní ministryně, snažíte se nebo budete se snažit mezi Ruskem a Ukrajinou iniciovat mírová jednání? Přijde mi, že tu probíhá jen válka ve zbrojení, což se obávám, že nemůže skončit dobře. Co když Putin fakt použije jaderné zbraně? Vždyť on už několikrát ukázal, že je šílenec!

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš právě vytáhl věc proti ČT. Zavřít Hamplovou, padlo. A velký strach

20:14 Babiš právě vytáhl věc proti ČT. Zavřít Hamplovou, padlo. A velký strach

Po porážce ANO v senátních volbách se ozývá lídr hnutí Andrej Babiš. Obytňák, se kterým objížděl Čes…