Čína konkurent, Čína rival. Věra Jourová mluvila o pohledu EU na asijského obra. Nové info o brexitu

02.01.2020 21:44 | Zprávy

Za necelý měsíc bude Velká Británie pryč z Evropské unie a začne se naostro vyjednávat o tom, co bude dál. Zda je Evropská komise ráda, že balvan britského odcházení bude pryč, a jak tvrdě bude s Británií vyjednávat, prozradila v pořadu Interview na ČT24 místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová (ANO).

Čína konkurent, Čína rival. Věra Jourová mluvila o pohledu EU na asijského obra. Nové info o brexitu
Foto: TV Prima
Popisek: Věra Jourová hostem Partie na TV Prima

„Je špatně, že ztrácíme jednu ze členských zemí. Je to ale vůle Britů, stane se to 31. ledna,“ oznámila téměř s jistotou Jourová, že se Velká Británie od 1. února stane třetí zemí. Brexitový balvan tím ale rozhodně neskončí. „Teprve teď nás čeká ta těžší část. Rozvodová smlouva je vyřízena, ale je třeba si do budoucna uspořádat vztahy tak, aby tato země, jak nazvala předsedkyně Evropské komise Ursula von Leyenová, byla silným a stabilním partnerem Evropské unie,“ uvedla eurokomisařka Jourová.

„Budeme se snažit, abychom s Británií měli těsné vazby. Máme k tomu mnoho dobrých důvodů na obou stranách,“ poukázala například na ekonomickou spolupráci, řadu bezpečnostních otázek či otázek souvisejících s politickým postavením obou celků. „Naši vyjednávači jsou připraveni jít 1. února do práce a začít,“ pousmála se Jourová.

Bude tedy Velká Británie jiná třetí země, nebo to bude třetí země jako jakákoliv jiná? „Bude to třetí země, ke které nás budou pojit historické vazby, ale i dohoda, na které budeme pracovat,“ odvětila s tím, že třetí země jsou odstupňovány podle toho, jak jsou s nimi uzavřené dohody. „S Británií budeme mít zájem o to, abychom s ní měli nadstandardní vztahy,“ zdůraznila místopředsedkyně Evropské komise.

Tyto blízké vztahy však podle Jourové nesníží význam vztahu Evropské unie se Spojenými státy. Čína je pak prý speciální kategorie. „My jsme přijali tzv. sdělení Komise ve vztahu s Čínou, které má různé kapitoly, různě nazvané. Jedna je Čína jako obchodní partner, jako spojenec. Ale také Čína jako konkurent a rival,“ uvedla s tím, že Čína by měla být nyní silným partnerem například v klimatické oblasti, jelikož na ní bude záležet, zda se zelená dohoda, k níž se má Evropa upsat, bude odvíjet správným směrem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Naše země nevzkvétá

Myslíte, že viníkem toho, proč lidé odchází za lepším na západ je EU? Podle mě jsou na vině tyto vlády a hlavně ti, co tu vládli před rokem 89. A z čeho vychází teze, že bysme byli bez EU bohatší, a poslední, na co se chci na základě toho vašeho článku zeptat je ta kritika dovozu zboží. Nemáte opět...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ani Babiš nešel proti SÚKL.“ Válek a vakcíny. Očkovalo se proti doporučení

20:25 „Ani Babiš nešel proti SÚKL.“ Válek a vakcíny. Očkovalo se proti doporučení

Markéta Dobiášová s Cecílií Jílkovou o víkendu vyjely s dalším dílem svého podcastu Oč tu běží. V ně…