Čína posílá ostrý vzkaz Obamovi: Nepleťte se do toho. Tento problém si vyřešíme sami!

10. 4. 2015 17:55

Podle komentáře publikovaného na webu čínské tiskové agentury Xinhua by měli američtí vojenští důstojníci přestat lživě poukazovat na údajnou čínskou hrozbu v oblasti Jihočínského moře. Eskalaci napětí mají prý na svědomí především Spojené státy, které chtějí posílit svůj vliv v regionu.

Čína posílá ostrý vzkaz Obamovi: Nepleťte se do toho. Tento problém si vyřešíme sami!
Foto: Jan Rychetský
Popisek: I tak vypadá život v dnešní Číně

„Ve svém projevu na námořní konferenci v Austrálii na konci uplynulého měsíce řekl velitel americké tichomořské flotily Harry Harris, jehož země není účastníkem územních sporů v Jihočínském moři, že Čína prostřednictvím rekultivace v oblasti vytváří velkou zeď z písku, což prý může vzbuzovat obavy z územních záměrů Číny. Velitel sedmé americké námořní flotily Robert Thomas zase doporučoval zemím ASEAN vytvořit kombinované námořní síly, které by dohlížely na bezpečnost v oblasti. Následně dokonce vyzval k prodloužení japonských leteckých hlídek nad Jihočínským mořem,“ píše se v komentáři.

Podle čínské agentury však do výše zmíněné oblasti nevnáší neklid a nestabilitu Čína, ale podobné poznámky amerických velitelů. „Čína má pro své územní pohledávky v Jihočínském moři bohaté historické a právní podklady a je odhodlána je řešit prostřednictvím jednání a konzultací se zeměmi, kterých se to bezprostředně týká. Americký outsider se však nemůže dočkat, aby se do sporů v Jihočínském moři co nejdříve zapojil. A to i přesto, že Washington přislíbil, že se nebude přiklánět ani na jednu stranu. Je přitom zřejmé, že Spojené státy tím sledují posílení své vojenské přítomnosti v asijsko-tichomořském regionu v souladu se svojí strategií,“ uvádí agentura.

Takové jednání je však podle čínské tiskové agentury kontraproduktivní pro všechny zainteresované strany a nemůže přispět k úspěšnému vyřešení napjaté situace. „Je však zřejmé, že i země, které jsou v územním sporu s Čínou, velmi dobře vidí skryté záměry Washingtonu a místo další eskalace napětí hledají mírová řešení. Ostatně země ASEAN a Čína již navrhly společnou iniciativu, prostřednictvím které by mohlo být dosaženo v Jihočínském moři míru a stability. Místo aby Spojené státy záměrně vyostřovaly situaci, měly by činit kroky vedoucí ke stabilitě regionu,“ konstatuje v závěru čínská agentura.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pirátka Krausová napsala nevídaný mail o své kolegyni, který se neměl dostat mezi lidi: „Ať si políbí p*del, zas*aná pí*a…“

16:48 Pirátka Krausová napsala nevídaný mail o své kolegyni, který se neměl dostat mezi lidi: „Ať si políbí p*del, zas*aná pí*a…“

„Já s tímhle končím, ve straně plné kreténů, kteří mají větší slovo, než normální lidi, pracovat neb…