Čína se ozvala. K tomu, co se u nás děje kolem dalajlámy

19.10.2016 12:42

Na prohlášení čtyř českých ústavních činitelů, kteří potvrdili dlouhodobou pozici české vlády, která respektuje jednotnou Čínu a uznává Tibet jako její součást, reagovalo dnes čínské ministerstvo zahraničí ústy své mluvčí. Ve vysílání České televize o tom informovala její zpravodajka v Číně.

Čína se ozvala. K tomu, co se u nás děje kolem dalajlámy
Foto: Archiv vydavatele
Popisek: Čína
reklama

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí prý uvedla, že Čína má jasně vyhraněnou pozici – je rezolutně proti setkávání představitelů cizích zemí s dalajlámou, který pod zástěrkou náboženství podporuje protičínské separatistické aktivity. „Dodala, že zaznamenala prohlášení čtyř českých ústavních činitelů, již zopakovali dlouhodobou pozici vlády, která respektuje jednotnou Čínu a uznává Tibet jako její součást. Mluvčí dodala, že Čína doufá, že s ní bude česká strana vždy dobře vycházet a podnikne kroky, aby udržela zdravý rozvoj bilaterálních vztahů,“ uvedla zpravodajka.

Sama se domnívá, že žádné vyostření vztahů Česka a Číny nehrozí. „Alespoň Peking nic takového nenaznačil. Není vyloučeno, že jakási komunikace v tomto ohledu může probíhat v rámci diplomatických kanálů, ale to zmiňované vyjádření ministerstva zahraničí je smířlivější než v případě Slovenska, kdy Čína po setkání prezidenta Kisky s dalajlámou pohrozila odvetou. Je evidentní, že Peking jasně vnímá oficiální pozici české vlády a je otázkou, jestli by vůbec měl potřebu reagovat na dalajlámovu návštěvu v Praze, když se s ním nesetkal prezident ani premiér, pokud by se tak nevyhrotila diskuse mezi politiky v Praze,“ dodala zpravodajka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

19:19 Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

Arméni v Náhorním Karabachu stále čelí vražedným útokům a násilnému vytlačování ze svého historickéh…