Církev a Mynář se zlobí. Co jste to napsali? Hospodářské noviny pod palbou

04.08.2021 15:32

Katedrála sv. Víta dostane nové varhany za desítky milionů korun. Informovala o tom Kancelář pražského hradu (KPR) a arcibiskupství pražské. Ti se rovněž ohradili proti nejnovějšímu, údajně lživému, článku Hospodářských novin. Kancléř Mynář prý dovoz hudebního nástroje ze Španělska nijak neblokuje a už vůbec ne kvůli pozemkům v Osvětimanech.

Církev a Mynář se zlobí. Co jste to napsali? Hospodářské noviny pod palbou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Varhany v kostele

Anketa

Co vy a Šlachtovo hnutí Přísaha?

hlasovalo: 9400 lidí
Kancelář prezidenta republiky a pražské arcibiskupství vydalo prohlášení, ve kterém informují občany o tom, že katedrály sv. Víta, Václava, Vojtěcha a Panny Marie se můžou těšit na nové varhany. „Ty se momentálně nachází ve Španělsku, poblíž Barcelony, v již téměř dokončeném stavu. V posledních měsících se firmě mistra Grenzinga daří nahradit čas ztracený kovidovou epidemickou uzávěrou. Probíhají poslední úpravy varhan, které si vyžádaly provozní zkoušky nástroje,“ píše se ve zprávě.

Vznik vzácného nástroje umožnila podle prohlášení finanční sbírka ve výši 85 milionů korun. Na příjezd varhan se připravuje i samotná katedrála. „Probíhá příprava stavební úpravy kůru, která jej připraví na instalaci svatovítských varhan. Víme, že očekávání svatovítských varhan veřejností je veliké, a proto vše konáme bez zbytečných odkladů.“

Kancelář prezidenta republiky a pražské arcibiskupství zároveň v prohlášení žádají zástupce médií, aby se projekt svatovítských varhan nestal v předvolebním období terčem zákeřných mediálních útoků. „Kancelář prezidenta republiky a arcibiskupství pražské tímto deklaruje, že po celou dobu příprav projektu panuje shoda na společném úsilí dokončit misi co nejrychleji, ale zároveň co nejpečlivěji a nejhospodárněji.“

Tato prosba novinářům souvisí dle zprávy zejména s dnešním článkem Hospodářských novin. Podle KPR a arcibiskupství je článek ve svém celku zavádějící a dokonce zcela lživý v části, když tvrdí, že kancléř Vratislav Mynář nějakým způsobem blokuje instalaci varhan v katedrále, či podmiňuje prodejem jakéhosi pozemku v Osvětimanech. „Pan Mynář patří od samého počátku mezi velké podporovatele celého projektu, který se naopak vždy snažil přispět k nalezení shody a přispět k co nejrychlejšímu završení společného díla,“ ujišťuje prohlášení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: AZy

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Opilci. Hřebejk vyjel na neočkované a zklidnili ho

18:52 Opilci. Hřebejk vyjel na neočkované a zklidnili ho

Populární filmař Jan Hřebejk ťal do odmítačů očkování. Přišel vskutku s originálními příměry. Prý je…