Církev by se svých nároků měla vzdát, myslí si publicista

5. 10. 2012 12:21

Publicista Miroslav Žák píše na svém blogu o církevních restitucích. Reaguje na své čtenáře, kteří píšou do diskuzí, a vysvětluje svůj postoj. Má za to, že církve mají nárok na navrácení toho, co jim komunisté ukradli, ale po tom, co se z restitucí stalo, by se tohoto nároku měly vzdát.

Církev by se svých nároků měla vzdát, myslí si publicista
Foto: Hans Štembera
Popisek: Socha panenky Marie
reklama

Žák reaguje na čtenáře z diskuze, kteří o něm tvrdí, že je proti navrácení majetku církvím. To on však odmítá. „Jde mi jen o způsob, jakým církev o majetek usiluje. A ten svědčí zcela proti deklarované víře ve vyšší moc, o které stále církevní představitelé a věřící mluví. Jejich víra končí u víry ve spřízněné poslance a možná se tak ještě vztahuje na představitele Ústavního soudu,“ vysvětluje publicista.

Někteří lidé tvrdí, že se o negativní názory na církevní restituce zasloužila hlavně komunistická propaganda. „To je jistě pravda, ale tato propaganda byla většinou tak hloupá, že by neměla větší naději na úspěch, kdyby se o proticírkevní orientaci nezasloužily již dříve samotné církevní kruhy. Takováto vysvětlení jsou tedy zcela účelová a jejich účelem je odvrátit pozornost od skutečných důvodů, pro které církevní organizace v této zemi nejsou většinou občanů spojovány s čímkoli duchovním,“ pokračuje Žák.

Podle publicisty by se měla církev svých nároků vzdát. „Vyjádřit prostě nejhlubší víru, že existence české církve není závislá na dobrodiní státu. To vše samozřejmě za předpokladu, že by se stát postaral o všechny památky, které zde církev v minulosti zanechala. No, a to by snad stačilo,“ myslí si Žák.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: joh

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lidé si mě berou stranou, aby mi to řekli... Covid pasy i do restaurace? Šéfkuchař Pohlreich je pro. Zato hospodský rebel vyletěl

6:15 Lidé si mě berou stranou, aby mi to řekli... Covid pasy i do restaurace? Šéfkuchař Pohlreich je pro. Zato hospodský rebel vyletěl

Je libo do restaurace nebo ke kadeřníkovi? Jen s negativním testem nebo po očkování. Takové úvahy za…