Církve čeká mediální výprask, myslí si farář

13.11.2013 13:44

Církve a náboženské společnosti na konci předešlého roku vyhrály, aniž by se musely samy příliš snažit. Velkou část práce za ně odvedli politici. Církevní restituce jsou nyní velkým tématem povolebních vyjednávání. Církve však prohrávají, soudí farář Daniel Kvasnička ve svém článku na blogu iHNed.cz.

Církve čeká mediální výprask, myslí si farář
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kostel, ilustrační foto

Podle Kvasničky měly církve začít dokládat původ majetku už v roce 2008, kdy prošel první návrh zákona. Lidé se také měli dozvědět, k čemu se majetek církví používá a jak náboženské společnosti dokáží hospodařit.

Církve a náboženské společnosti prohrály boj o čas

„Možná jsem slepý, ale nezaslechl jsem téměř nic. Církve a náboženské společnosti prohrály boj o čas. Zaznamenal jsem jen mírně pobouřené odpovědi církevníků, které zněly asi tak: ‚To by měl dávno každý přece vědět!‘ nebo ‚Zloději mají vrátit, co nakradli‘!“ pozastavil se Kvasnička.

Teď církve prohrávají znovu. Promarnily rok, kdy mohly vysvětlovat, co si s majetkem a penězi počnou. Bohužel se neobjevila ani jedna vysvětlovací kampaň, ani jeden výstup v médiích o analýzách potřeb regionů a služeb potřebným.

Církve čeká mediální výprask, kterému mohly předejít

Kvasnička přitom odmítá „výmluvy“ na finanční náročnost mediálních kampaní. Nyní čeká na církve mediální výprask. Nejspíš pak přijdou se staženým ocasem znovu jednat s vládou, budou trpce vzdychat nebo řečnit o právním státě. Církve se ale stanou terčem všeobecné nevole, hnusu a nezájmu.

Jako člen jedné z církví, které mají dostat majetek zpět, poukazuje na to, že se řada peněz z těchto organizací navrací zpět občanům v podobě sociální nebo zdravotní péče. Existuje i řada projektů na podporu vzdělání nebo vědy. Teď už je ale dle Kvasničky pozdě bycha honit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Stovky hodin příprav a pak tohle!“ Krátce před tiskovkou s von der Leyenovou se to stalo... Babiš exkluzivně pro PL

18:30 „Stovky hodin příprav a pak tohle!“ Krátce před tiskovkou s von der Leyenovou se to stalo... Babiš exkluzivně pro PL

Premiér Andrej Babiš poskytl ParlamentnímListům.cz exkluzivně komentář týkající se výstupů některých…