Církve čeká mediální výprask, myslí si farář

13.11.2013 1:44 odp.

Církve a náboženské společnosti na konci předešlého roku vyhrály, aniž by se musely samy příliš snažit. Velkou část práce za ně odvedli politici. Církevní restituce jsou nyní velkým tématem povolebních vyjednávání. Církve však prohrávají, soudí farář Daniel Kvasnička ve svém článku na blogu iHNed.cz.

Církve čeká mediální výprask, myslí si farář
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kostel, ilustrační foto

Podle Kvasničky měly církve začít dokládat původ majetku už v roce 2008, kdy prošel první návrh zákona. Lidé se také měli dozvědět, k čemu se majetek církví používá a jak náboženské společnosti dokáží hospodařit.

Církve a náboženské společnosti prohrály boj o čas

„Možná jsem slepý, ale nezaslechl jsem téměř nic. Církve a náboženské společnosti prohrály boj o čas. Zaznamenal jsem jen mírně pobouřené odpovědi církevníků, které zněly asi tak: ‚To by měl dávno každý přece vědět!‘ nebo ‚Zloději mají vrátit, co nakradli‘!“ pozastavil se Kvasnička.

Teď církve prohrávají znovu. Promarnily rok, kdy mohly vysvětlovat, co si s majetkem a penězi počnou. Bohužel se neobjevila ani jedna vysvětlovací kampaň, ani jeden výstup v médiích o analýzách potřeb regionů a služeb potřebným.

Církve čeká mediální výprask, kterému mohly předejít

Kvasnička přitom odmítá „výmluvy“ na finanční náročnost mediálních kampaní. Nyní čeká na církve mediální výprask. Nejspíš pak přijdou se staženým ocasem znovu jednat s vládou, budou trpce vzdychat nebo řečnit o právním státě. Církve se ale stanou terčem všeobecné nevole, hnusu a nezájmu.

Jako člen jedné z církví, které mají dostat majetek zpět, poukazuje na to, že se řada peněz z těchto organizací navrací zpět občanům v podobě sociální nebo zdravotní péče. Existuje i řada projektů na podporu vzdělání nebo vědy. Teď už je ale dle Kvasničky pozdě bycha honit.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Evropské komisařky, to je jiná liga. Zážitek senátora Smoljaka z Litomyšle

20:21 Evropské komisařky, to je jiná liga. Zážitek senátora Smoljaka z Litomyšle

Senátor STAN David Smoljak v horní komoře působí jako předseda výboru pro záležitosti Evropské unie,…