Čižinský šlápl do... A nejde spláchnout! Internet mu připravil peklo

6.5.2022 2:40 odp. | Ze sítí

Podzimní komunální volby se pomalu blíží a velký rozruch svými vizemi budí starosta Prahy 7 a pražský zastupitel Jan Čižinský, který je lídrem pražské kandidátky Praha sobě a usiluje o post primátora. V rozhovoru pro televizi TV Nova uvedl, že jedno z jeho hlavních volebních témat bude dostupnost záchodů v hlavním městě, v restauraci by podle něj měly být přístupné zdarma. V internetové obci zaznívá výsměch a velké rozčarování: „Zasranej komunista“, „Ať se nechá vyšetřit na psychiatrii“, zní nejen od rozčílených pražských restauratérů. Čižinský nyní krotí vášně tím, že toalety zdarma lze vnímat jako „empatii k druhým“.

Čižinský šlápl do... A nejde spláchnout! Internet mu připravil peklo
Foto: Twitter
Popisek: Fotomontáž Jana Čižinského v záchodové míse, reagující na jeho návrh na restaurační záchody zdarma

Anketa

Je sněmovní opozice (ANO a SPD) dostatečně důrazná v boji s vládou?

hlasovalo: 36002 lidí
Praha sobě nyní vládne v metropoli spolu s Piráty a Spojenými silami pro Prahu (TOP 09 a STAN). Na starosti má mimo jiné i dopravu v Praze, za kterou je však z řad veřejnosti i politiků ostře kritizována. Čižinský ale věří, že časté uzavírky jsou nutné proto, aby se Praha mohla udržovat a opravovat. „A lidé to už začínají chápat,“ řekl úvodem v pořadu Napřímo.

Záznam celého rozhovoru najdete ZDE

Zdá se, že silný odpor může v budoucnu vyvolávat nejen špatná doprava. Jako lídr pražské kandidátky Praha sobě také Čižinský popsal, čím si chce získat hlasy voličů a vystřídat Zdeňka Hřiba (Piráti) v křesle pražského primátora. Zmínil například téma dostupnosti veřejných toalet v metropoli. „Budeme chtít zlepšit dostupnost záchodů v Praze, a to tak, aby restaurace pouštěly lidi zdarma na záchod. Benefit z toho budou mít takový, že bude čisté město,“ uvedl Čižinský.

Svými slovy zvedl obrovskou vlnu kritiky, která se odrazila v ostrých reakcích na sociálních sítích. A to především z řad zkušených marketérů a restauratérů, kteří šokovaně pozvedají obočí.

Marketingový expert Jakub Horák zanalyzoval myšlení Čižinského a vyšlo mu, že vyhlídka vyšší funkce mu zřejmě stoupla do hlavy: „Hele, ten Čižinského nápad, že restaurace budou mít povinnost pouštět každého na záchod, přece není o tom, že je ve městě málo veřejných záchodků. To je o vnímání světa – Čižinský je komouš, který si myslí, že když je politik ve vedení města, tak to město patří jemu a může nařizovat, co mají restaurace za povinnost,“ píše ve svém facebookovém komentáři.

O restauraci by měl podle něj rozhodovat pouze její majitel: „Já to vidím tak, že když máš restauraci, platíš daně, tak restaurace patří tobě a žádný politik ti nebude nařizovat, že musíš někoho pouštět zadarmo chcát na hajzl. To je nebezpečné myšlení týpka, který nikdy žádnou firmu neměl a vždycky po něm hajzly musely mýt uklízečky, které platil někdo jiný, takže si ani neuvědomuje, co říká,“ nešetřil Horák pražského zastupitele, který podle něj ztrácí kontakt s realitou.

V dalším nastínil dodržování nepsaného pravidla, kterým se většina hostů  řídí – udělat hospodskému třeba i malou tržbu a pak využít místní WC. „Ono, myslím, nejde o to,že by vás tam někdo nepustil, ale o tu bohorovnost, s jakou Čižinský oznamuje, že to číšník musí udělat. Já tohle v případě potřeby řeším tak, že tam vejdu, objednám si mattonku, aby měli nějakou tržbu a zeptám se, kde mají záchody, a tím si myslím, že to je vyřešený win-win,“ doplnil Horák.

Podobně se na věc dívá i známý šéfkuchař Zdeněk Pohlreich, který v centru Prahy také provozuje restauraci. Nad nápadem, že by se záchody v jeho restauracích staly veřejnými, kroutí nevěřícně hlavou. Čižinskému doporučil navštívit raději psychiatra. „Ať si pan Čižinský skočí na psychiatrii, jestli mu nestačí ty krávoviny, co už udělal. Už ho máme všichni plné zuby,“ reagoval Pohlreich na dotaz serveru eXtra.cz, jak na možnost veřejných restauračních toalet nahlíží.

O dost tvrdší rétoriku vůči Čižinskému zvolil restauratér Jan Horešovský, i on použil již výše zmíněné přirovnání politika ke komunistovi: „Budu trochu vulgární, promiňte. Čižinský je zasranej komunista a pičus. Do své restaurace pouštím lidi z ulice na WC běžně. Protože se rozhodnu dát své prostředky zdarma. Pokud mi to nějaký takový bolševik nařídí, jsme úplně jinde. V hajzlu,“ zní jeho emotivní tweet.

Také zastupitel hlavního města Prahy a poslanec hnutí ANO Patrik Nacher se pozastavuje nad tím, že problém s veřejnými záchody Čižinský neuchopil trochu citlivěji. „Tak Jan Čižinský je u vlády v Praze poslední dvě volební období, jako málokdo. Minule s ANO a ČSSD, nyní se současnou koalicí. Mohl navrhnout a prosadit třeba větší počet veřejných toalet…“ naznačil.

V poetickém duchu na adresu Čižinského vtipkoval Petr Lukavec, který si s nadsázkou představil, jak politik bude záchody zdarma využívat v praxi: „Nastalo trapné ticho, během něhož si všichni na deštivý večer vzpomněli, kdy se neznámý muž objevil ve dveřích a zvolal: „Jsem váš strýc Čižinský, mám vás všechny rád a jdu se u vás vychcat,“ píše člen TOP 09 na svém twitteru.

Ekonom Radovan Vávra pak nápad Čižinského na restaurační toalety zdarma povznesl na další level, a sice na veřejné záchody v domácnostech pražských obyvatel: „Donutit hostinské, aby pouštěli kolemjdoucí na záchod, považuji za polovičaté řešení, protože ty hospody také někdy zavírají. Lepší by bylo donutit Pražany, aby pouštěli lidi vyčůrat k sobě domů,“ napsal s notnou dávkou ironie.

Původní Čižinského myšlenku zveličil i tweet starosty Prahy 9 Tomáše Portlíka (ODS). „Jane Čižinský, nedržme se tak při zemi! Veřejné WC v restauracích beru jako slibný začátek, ale neměli bychom se s tím spokojit! Navrhuju podmínit tím výstavbu nových bytů – chceš být majitel bytu? Fajn, ale musíš být zároveň i provozovatel veřejného WC,“ uvedl.

Nápad Čižinského mnohé natolik pobavil, že jak je v Česku zvykem, zavdal vzniku zajímavým kreativním počinům. Jedním z nich je například fotomontáž, jak Čižinského hlava vykukuje ze záchodové mísy. Zveřejnil ji politolog Filip Nekola.

Netrvalo dlouho a vlnu kritiky Jan Čižinský reflektoval na svém facebooku. Snažil se přimět lidi podívat na problematiku z jiného úhlu pohledu. Záchody v restauracích zdarma se podle něj rovnají empatii k druhým lidem. Veřejné záchody podle něj trápí nejen seniory, ale také maminky či handicapované osoby. „Všem, kdo se tomu tématu vysmívají, bych chtěl vzkázat: Tohle je test naší společné empatie. Test duše našeho města. Toho, jak se dokážeme vcítit do těch slabších, kteří potřebují, abychom chápali jejich potřeby. I když některým lidem a třeba i politikům mohou denní lidské starosti a jejich řešení připadat směšné a nepodstatné, my to tak nemáme. A nestydíme se říct, že řešíme záchody,“ vzkázal následně Čižinský.

Praha podle něj samozřejmě nebude moci restauratéry k záchodům zdarma donutit, ale bude se s nimi chtít domluvit. Je toho názoru, že pokud ve slušné, moderní společnosti někdo požádá o možnost jít na toaletu, mělo by mu to být zkrátka umožněno.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nabTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mainstream by s ním měl problém... Krameriovu cenu získal Martin Nezval. Z jeho knihy zamrazilo i Baštovi

21:02 Mainstream by s ním měl problém... Krameriovu cenu získal Martin Nezval. Z jeho knihy zamrazilo i Baštovi

„Je třeba intenzívně uvažovat, jak snížit průměrnou inteligenci nadbytečného lidstva, aby se dalo ef…