Co by se stalo, kdyby se uzavřely kohoutky s ruským plynem? Evropa by mrzla, Rusko kleslo na ekonomické dno

11.08.2014 9:16

Expert na energetiku a plynárenství Vratislav Ludvík se zamýšlel nad důsledky uzavření kohoutků ropy, která z Ruska do Evropy proudí přes Ukrajinu. Výsledek jeho úvahy nic dobrého nevěští - tratit prý budou všichni.

Co by se stalo, kdyby se uzavřely kohoutky s ruským plynem? Evropa by mrzla, Rusko kleslo na ekonomické dno
Foto: Hans Štembera
Popisek: Uzavírací ventil, ilustrační foto

Ukrajinští představitelé se snaží přesvědčit Evropskou unii k vytvoření konsorcia, ve kterém by si ponechali jednapadesát procent akcií a zbytek by připadl evropským partnerům. Členským zemím by to umožnilo nakupovat plyn od Ruska jednotně.

K posílení své vize Ukrajina zvažuje omezení či přerušení přepravy ruského plynu do Evropy. Podle Ludvíka nemůže Ukrajina z plynárenského pohledu nic ztratit, jelikož jí Rusové dodávky před časem stejně zastavili. Jaké důsledky by ale mělo zastavení kohoutků pro Evropu a Rusko?

Evropa by mrzla, Rusko krachovalo

V létě by Evropané údajně žádné nepříjemnosti nepocítili. Spotřeba je minimální a bez problému by byla pokryta jinými zdroji. V zimě už by to bylo o poznání horší. Podle experta by zřejmě došlo k vyhlašování regulačních stupňů spotřeby a Evropa by se tak musela uskrovnit.

Potíže by po nějaké době zaznamenalo i Rusko. To si údajně vytvořilo poměrně velké devizové rezervy, z nichž by nějaký čas vyžilo. „Potíže však nastanou ve chvíli, kdy je bude chtít uplatnit na trhu. Sankce Západu velice omezují schopnost ruských bank operovat na evropském či americkém trhu,“ myslí si Ludvík.

Celá věc tak podle něj směřuje k patové situaci. "Co nastane, až se Evropa bude muset trochu uskrovnit? A co se potom stane, až Rusko klesne na ekonomické dno?" táže se Ludvík a následně se pokouší o predikci.

„Ať to dopadne jakkoliv, je již dnes jisté, že výsledkem celého procesu bude značné ekonomické i politické oslabení Ruska, rychlý růst diverzifikace importu energetických surovin do EU a – doufejme – výrazné poevropštění demokratické Ukrajiny,“ uzavírá expert svůj komentář na stránkách Lidových novin.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: luš

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vojtěchu, vraťte diplom. Znásilňování práva, stále dokola. Pánové nahoře nás záměrně udržují ve strachu, myslí si advokátka Zwyrtek Hamplová

20:25 Vojtěchu, vraťte diplom. Znásilňování práva, stále dokola. Pánové nahoře nás záměrně udržují ve strachu, myslí si advokátka Zwyrtek Hamplová

„Nedej bože, to tvoří po večerech sami?“ Známá a oceňovaná advokátka Jana Zwyrtek Hamplová kroutí hl…