Co byste dal za 28 procent hlasů? Sobotka promluvil u Moravce. I o uprchlících

20. 3. 2016 13:33

Exkluzivním hostem nedělních Otázek Václava Moravce České televize byl předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). Další fungování koalice ČSSD, ANO a lidovců má podle premiéra smysl, i když je KDU-ČSL spíše pravicová a ANO to různě mění. Následně se premiér věnoval migrační krizi. Uprchlíci už vidí, že nemá smysl platit pašerákům za řeckou cestu do Evropy. Pokud bude třeba, zavřeme prý i jakoukoli další trasu.

Co byste dal za 28 procent hlasů? Sobotka promluvil u Moravce. I o uprchlících
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér České republiky Bohuslav Sobotka

„To, že máme vyšší platy učitelů i vyšší platy lékařů, je mimo jiné důsledkem toho, že dva roky vládla stabilní vláda,“ konstatoval Sobotka. Kabinet by proto měl pokračovat. „V Poslanecké sněmovně nejsou jiné strany, které by měly bližší program s programem sociální demokracie,“ doplnil. Křesťanští demokraté už dali najevo, že v koalici hodlají pokračovat, a Andrej Babiš odvolal svá slova o možnosti uspořádat předčasné volby.

„To, co dnes koalici zatěžuje, je kauza firmy Čapí hnízdo. To je problém Andreje Babiše z minulosti. A druhá věc, která koalici zatěžuje, je problém se střetem. Podle mého názoru je ho třeba upravit, protože jinak nás problém se střetem zájmů ve vládě může trápit i v budoucnu,“ padlo z úst premiéra.

Vy jste vlastně hájil Nečase, jako byste tušil, co vás čeká, poznamenal Moravec

Sociální demokracie se v průběhu dvou let poučila a zjistila, že firmy Andreje Babiše se ucházejí o státní zakázky i po jeho vstupu do politiky, a na to je třeba reagovat. Obecněji řečeno je nutné reagovat na měnící se politickou situaci. Teď do politiky vstupují i další podnikatelé. Moravec ovšem Sobotkovi připomněl jeho vlastní slova z roku 2010, kdy tehdy opoziční politik Sobotka kritizoval nově vzniklou vládu premiéra Petra Nečase (ODS), který uzavřel koaliční vládu s Vítem Bártou. Současný předseda vlády řekl, že jeho předchůdce nemůže jednat úplně svobodně, protože musí udržet koalici. Sobotka však jako opoziční politik mohl mluvit svobodně a poukazoval na možné střety zájmů v tehdejší vládě.

„Vy jste před těmi šesti lety svým způsobem hájil Petra Nečase, jako byste tušil, že jednou budete sám premiérem a budete řešit podobný problém,“ poznamenal moderátor. Sobotka zdůraznil, že tehdy Nečase nehájil. Jen ukázal na problém, který v Česku existoval v roce 2010, ale dnes je tu vidět ještě silněji. Sociální demokracie proto předkládá návrh zákona, který by měl výrazně omezit podnikání ministrů. Pokud by snad hnutí ANO chtělo tyto podmínky rozšířit na všechny zákonodárce, je to podle Sobotky věc k diskusi.

Andrej Babiš

  • ANO 2011
  • Premiér v demisi
  • předseda vlády

Neměli bychom ale zapomínat na to, že máme v Česku řadu jiných problémů. Máme tady především uprchlickou krizi, ale i jiné věci, které se tato vláda zavázala předložit a ještě to neudělala. Sociální demokracie se podle premiéra pere za lidi v sociální oblasti. „Jsme ve vládě s lidovci, kteří jsou spíše pravicoví, a jsme ve vládě s ANO, které to čas od času mění,“ posteskl si. ČSSD se důsledně stará o sociální oblast. Právě ona prosadila výrazný nárůst minimální mzdy, došlo k nárůstu penzí a tak podobně. Sociální demokraté se podle premiéra věnuje i oblasti zdravotnictví a stará se o to, aby rostly odvody za státní pojištěnce do systému.

Čapí hnízdo a mimořádná schůze sněmovny

Ministr Babiš má podle svého premiéra čas a prostor k vysvětlení celé kauzy voličům. „Koneckonců vlastní dvoje celostátní noviny, vlastní jednu celoplošnou rozhlasovou stanici. Je to každopádně politik s největším mediálním vlivem skrze svá média, takže má dost prostoru k vysvětlování. Mě mrzí, že to zatěžuje celou koalici,“ posteskl si host.

Moravec konstatoval, že Babiš má možná v rukávu jedno eso. Mohl by teoreticky získat nezařazené poslance původně zvolené za Úsvit Tomia Okamury. Kdyby je Babiš získal na svou stranu, vláda by mohla existovat bez KDU-ČSL. Podle premiéra je to nemyslitelné, protože je stabilní, má dost hlasů v současném složení. Podle ČSSD není třeba nic měnit. Pokud Andrej Babiš vysílá signál voličům, že je ochoten takto přetahovat poslance, je to jeho věc.

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

  • KDU-ČSL
  • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • poslanec

Za stejně nepravděpodobnou považuje podporu menšinové vlády ČSSD a KDU-ČSL z řad TOP 09 a ODS. V této variantě by vláda jen těžko hledala programové průniky. Stačí se podívat, co se tu dělo za nedávných pravicových vlád.

Bohuslav Sobotka se vyjádřil i k chystané mimořádné schůzi sněmovny ve středu, kde Andrej Babiš přislíbil odhalit dosud utajovaného investora. Předseda vlády si od tohoto kroku ani tak moc neslibuje.

„Vy víte, kdo je investorem do Čapího hnízda?“ ptal se Moravec Sobotky. „Především chci říci, že nechci, aby to vypadalo, že vláda chce bránit opozici klást otázky ministru Babišovi i vládě. Ale má očekávání nejsou velká. Relevantní fakta musejí předložit policie a OLAF,“ zdůraznil premiér. „Já nebudu nahrazovat vyšetřovatele a nebudu pátrat po tom, kdo v minulosti vlastnil Čapí hnízdo a jaký vztah k němu měl Andrej Babiš,“ shrnul politik.

Pravda je, že projekt Čapí hnízdo se svým způsobem dotýká i ČSSD, protože zde sehrál roli Středočeský kraj vedený tehdy sociálním demokratem Davidem Rathem. Ale pozor, o přidělení dotace rozhodoval ještě Rathův předchůdce Petr Bendl z ODS, na což premiér také poukázal.

Co byste dal za 28 procent hlasů?

Stranou pozornosti šéfa kabinetu nezůstaly sni slovenské volby, v nichž zvítězil sociální demokrat Robert Fico. „Dnes je doba, kdy se extremistům daří, a nemyslím si, že to je kvůli Čapímu hnízdu. Myslím si, že to je kvůli nezvládnuté migrační krizi,“ zaznělo z úst hosta.

„Robert Fico byl ve specifické situaci. Vyhrál volby počtvrté za sebou, předtím vládl čtyři roky s vládou, pro kterou získal přes 40 procent hlasů voličů. A když se podíváte, jakých výsledků dosahují standardní politické strany jinde v Evropě, výsledek 28 procent je velmi solidní,“ řekl Sobotka. „Co byste za to dal,“ doplnil Moravec. Sluší se připomenout, že v posledních parlamentních volbách sociální demokracie dosáhla necelých 20,5 procenta.

Kritici dohody s Tureckem by si měli uvědomit...

Ve druhé polovině svého vystoupení došlo také na uprchlíky. „Poté, co Ruko posílilo vyjednávací pozici syrského prezidenta Bašára Asada, částečně se stahuje. Teď je ten prostor pro dohodu... Evropa nemá společnou armádu, s níž by se mohla podobně angažovat. Evropa nemá ani společnou zahraniční politiku,“ řekl.

Pokud jde o syrské děti, které bezesporu válka velmi poznamenala, pro ně Česká republika dělá, co může například v programu Medevac. Miliardy, které mají jít z EU do Turecka, budou využity i na stavbu škol, kam budou chodit syrské děti. „Ten, kdo tu pomoc kritizuje, by si měl uvědomit, jaká je alternativa. Ty peníze jsou na to, aby lidé neměli důvod odcházet z Turecka,“ zdůraznil. Zatím je dohodnuto, že do Turecka přitečou tři miliardy euro.

To ale podle premiéra nestačí. Současně je třeba poslat jasný vzkaz uprchlíkům, že azyl dostanou jen ti, kteří na něj opravdu mají nárok. „Prvním krokem, který jsme navrhovali, je uzavření balkánské trasy, tak to se stalo. To vytvořilo větší tlak na Řecko, aby se více angažovalo v řešení krize,“ pokračoval.

Dnes vstupuje v platnost dohoda, která počítá s vrácením lidí do Turecka. „My říkáme lidem: Nemá smysl, abyste platili velké peníze pašerákům, protože ti vás přivezou do Řecka, ale tam vás zaregistrují a vrátí do Turecka... Je třeba počítat s tím, že pašeráci otevřou i jiné trasy, ale pokud se tak stane, zavřeme i tyto trasy,“ prohlásil nekompromisně šéf české vlády.

Pokud by se uprchlíci chtěli vydat italskou cestou, je nutné je zastavit třeba i za pomoci patrolování lodí NATO ve Středozemním moři. Až se v Libyi zrodí stabilnější vláda, je s ní třeba komunikovat stejně jako s řeckou vládou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bývalý člen ČSSD Martin Koller a přehlížené věci o Janu Hamáčkovi: Nedostudoval, ale zato byl vysoká šajba ve světové organizaci multikulti mládeže

20:03 Bývalý člen ČSSD Martin Koller a přehlížené věci o Janu Hamáčkovi: Nedostudoval, ale zato byl vysoká šajba ve světové organizaci multikulti mládeže

ROZBOUŘENÝ SVĚT MARTINA KOLLERA Analytik Martin Koller poznal zevnitř, jak funguje česká sociální de…