Co dříve trvalo čtyřicet dní, se zvládne za pět. A teď chystá Protonové centrum ještě tuto novinku...

03.02.2016 18:22

4. únor je letos tak jako každoročně mezinárodním dnem boje proti rakovině. Ta je v současnosti nejčastější příčinou úmrtí, proto pražské Protonové centrum, které bojuje s mnoha druhy rakoviny, se právě v tento den chystá zahájit speciální léčbu karcinomu prsu, který je druhým nejčastějším důvodem úmrtí u českých žen.

Co dříve trvalo čtyřicet dní, se zvládne za pět. A teď chystá Protonové centrum ještě tuto novinku...
Foto: proton therapy center
Popisek: Proton Therapy Center

Konvenční terapie, zejména ozařování, znamená podle Protonového centra velké riziko zdravotních komplikací v budoucnu. Proto je v boji s karcinomem prsu tak významným pokrokem protonová léčba, která přesným zacílením paprsku výrazně eliminuje negativní následky terapie.

„Základními výhodami protonové léčby jsou přesné zacílení protonového paprsku, vynikající pokrytí cílového objemu nebo ozařované oblasti, ochrana srdce, plic, míchy a druhého prsu, snížení rizika vzniku sekundárních nádorů a také skutečnost, že pouze proton lze použít i při opakovaném záření,“ vysvětluje primář Protonového centra Jiří Kubeš.

Významné je to například při ozařování levého prsu, při němž bývají tradičně zasaženy a postiženy srdce a plíce. Protonová terapie umožňuje snížit ozáření srdce až o 99 procent.

Podle primáře Kubeše se kvalita protonové terapie prokázala již při léčbě jiných druhů nádorů a není důvod pochybovat, proč by tomu u karcinomu prsu mělo být jinak.

„Nedávno publikované výsledky pro protonovou radioterapii dosahují oproti nejnovějším technikám fotonové radioterapie o 5–10% lepšího přežívání bez biochemického relapsu a 2–3násobně nižšího výskytu pozdních nežádoucích účinků,“ prozradil primář. Pro příklad uvedl, že ozařování nádoru na prostatě trvá u konvenční fotonové terapie čtyřicet a více dní, což je pro pacienta velká zátěž. U protonového ozařování prý u drtivé většiny pacientů postačuje pět dní ozařování.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Putin? Nevěř Rusovi, i když mluví pravdu, říká Pavel Nový. Už tam nejedu, sdělil Krampol. Rusko si nic jiného nezaslouží, pravil Milota. A režisér Svoboda, ta TOP 09 a Ringo Čech...

4:44 Putin? Nevěř Rusovi, i když mluví pravdu, říká Pavel Nový. Už tam nejedu, sdělil Krampol. Rusko si nic jiného nezaslouží, pravil Milota. A režisér Svoboda, ta TOP 09 a Ringo Čech...

ANKETA „Při úporném tlaku Západu na Rusko, který trvá už několik let, je Putin pro svět spíše přízni…