Co je Investigace.cz? Nebo spíše Chobotnice.cz?

11.10.2021 18:03 | Komentář

Na výsledku právě ukončených voleb se nepochybně podílela též kauza nemovitostí Andreje Babiše ve Francii. S touto kauzou z tzv. Panama Papers přišla organizace s názvem Investigace.cz. Protože se nejedná zatím o příliš známou firmu, trochu jsme si ji proklepli.

Co je Investigace.cz? Nebo spíše Chobotnice.cz?
Foto: repro Youtube
Popisek: Milena Holcová DVTV

Poprvé se Investigace.cz dostala do veřejného prostoru po vraždě jejich spolupracovníka Jána Kuciaka. To tato parta tehdy přišla s kauzou údajného propojení slovenského premiéra Roberta Fica s italskou mafií. Při podrobnějším zkoumání „střev“ Investigace.cz můžeme ale snadno dospět k názoru, že to spíše ona připomíná v mnoha ohledech uspořádání a praxi různých těch „rodin“.
 

Anketa

Kdo by podle vás měl po letošních volbách sestavovat vládu?

hlasovalo: 23624 lidí
Zakladatelkou a ředitelkou Investigace.cz je Pavla Holcová, která dříve působila v Člověku v tísni. Investigace.cz se podle vlastních slov zabývá rozkrýváním kriminálních vztahů v politickém zákulisí řady zemí, mj. na Balkáně, v Rusku, a také u nás. Je zajímavé prohlédnout si pestrou galerii partnerů či donátorů Investigace.cz. Najdeme tam samozřejmě jak Sorosův Open Society Fund (OSF), tak třeba Deník N, a rovněž firmu, která se nazývá Prague Civil Society Center (PCSC). V její správní radě zasedá Šimon Pánek z Člověka v tísni (ČVT), z téže líhně povstal také ředitel PCSC Rastislav Valvoda (figuruje rovněž v aktivitách havlovského Fora 2000). U Václava Havla začínala na Hradě též programová ředitelka PCSC Gabriela Svárovská, a dalším z nejvyšších představitelů PCSC je Igor Blaževič, mj. zakladatel festivalu Jeden svět (Člověk v tísni) a člen vedení OSF. PCSC je financováno z prostředků vlády USA, Velké Británie, Švédska, a ovšemže též České republiky. Tato úžasná personální chobotnice je de facto derivátem ČVT, OSF a obecně dědictvím Václava Havla.
 
 
Leč zpět k Investigaci.cz. Její produktivita, navzdory zdání, je de facto zanedbatelná. Produkuje webové obsahy, zvukové podcasty a videa, skrze něž zveřejňuje svá údajná zjištění. Web Investigace.cz navštívilo za celý rok 2020 (dle výroční zprávy) pouze něco málo přes 200 tisíc čtenářů. Podcasty za totéž období vyslechlo 35 tisíc lidí a video shlédlo 56 tisíc. Z toho prý nejvíc (72%) z Česka, dále 16% ze Slovenska a zbytek z jiných zemí. Kdo trochu zná realitu digitálních médií, už teď vidí, že jde víceméně o samizdat, jehož dopad za normálních okolností by byl zanedbatelný, nebýt toho, že Investigace.cz má zajištěno obrovské píárko v různých jiných médiích – spolupracuje nejen s již řečeným Deníkem N, ale také s Hospodářskými novinami (např. Davidem Klimešem), Českou televizí (jmenovitě Tomášem Etzlerem) a dalšími.
 
 
Největší úžas ovšem vyvolává pohled do hospodaření Investigace.cz. Za rok 2020 vykázala obrat téměř 9 milionů Kč, z toho na osobní náklady jen 291.000 Kč. Přitom měla v té době 13 zaměstnanců. Snadným přepočtem dojdete k částce 1.865 Kč měsíčně pro jednoho.  Ještě bizarnější jsou čísla z roku 2019. Obrat přes 7 milionů, z toho osobní náklady 80 tisíc, zaměstnanců 11, tedy měsíční mzda jednoho každého v průměru 606 Kč. To je buďto na Nobelovu cenu za ekonomii, nebo na zamyšlení, kým a jak jsou ti lidé placeni, když výroční zprávy vykazují čísla na první pohled nereálná. A pokud se tu šermuje s nesmyslnými ciframi v osobních nákladech, jaká je potom doopravdy celková ekonomika Investigace.cz? Tak jako tak, zjevně nejde o dokonale důvěryhodnou firmu. Tím hůř, když důsledkem jejího snažení je zřejmý vliv na volební výsledky.
 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Karel Výborný

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sabotáž očkování: Etzler zbořil úplně vše. To je zlé

7:24 Sabotáž očkování: Etzler zbořil úplně vše. To je zlé

Počet nakažených covidem-19 narůstá, ale úmrtí se zatím drží hluboko pod průměrem toho, co Česko zaž…