Co jsme si nevydupali, to nemáme. Nikdo by nám nepřidal, tvrdí Voleman

12.11.2011 10:58

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) navrhl, aby se lékařů zvedly platy od 1. ledna o šest procent. Zbylá čtyři procenta by mohli dostat až v létě, ale záleželo by to na stavu rozpočtu zdravotnictví. To se nelíbí lékařským odborům.

Co jsme si nevydupali, to nemáme. Nikdo by nám nepřidal, tvrdí Voleman
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miloš Voleman
reklama
Podle náměstka ministra zdravotnictví Petra Noska pobírají lékaři více než třeba deset procent nejlépe placených pracovníků v Česku. „Vidíme tu jen jejich nataženou ruku - jak na platy, tak na to, kolik by měly dostat nemocnice v příštím roce peněz ale že by lékaři splnili i svou část slibu a zefektivnili chod nemocnic, tak to se neděje," řekl Nosek deníku MF Dnes.

Co jsme si nevydupali, to nemáme, tvrdí Voleman

Podle místopředsedy Lékařského odborového svazu Miloše Volemana to ale není fér. Šest procent na platy lékařů nepovažuje za splnění slibu.

„A že se bouříme, rovna když je krize a řada lidí je nezaměstnaných? Víte, u nás to nefunguje tak, že by si někdo nahoře řekl: chudáci tramvajáci, mají málo peněz, tak jim dáme víc... Teprve když zavřou tramvaje ve vozovně a nevyjedou do ulic, tak jejich tlaku vedení Dopravního podniku ustoupí a vyjednají si víc. A stejně tak i my lékaři, co jsme si kdy nevydupali, to jsme neměli, nikdo nám nepřidal sám od sebe," komentoval v MfD Voleman.

Voleman se těch, co lékařům závidí příjem, ptá: „A co jste dělal, když před rokem z fabriky propustili Frantu? Bránili jste ho, nebo jste se těšili, že dostanete tisícovku přidáno?"

Podle odborového předáka jsou lidé v Česku zvyklí mlčet a nedružit se na rozdíl od Franci. Dodal, že kvůli hádkám o peníze má zdravotní problémy.

Proč přidávat lékařům v těch nemocnicích, kam nechodí pacienti?

Lékařům se také nelíbí, že ministr může zvýšit platy pouze v devatenácti nemocnicích a ústavech, které sám řídí. O ostatní se starají kraje, města nebo soukromí majitelé. Nemocnic je celkem 180.

Podle Noska s tím nejde nic dělat, ani pomocí úhradové vyhlášky, protože se příští rok změní financování nemocnic. „Příští rok si vydělá ta nemocnice, kam chodí pacienti, a my jim nemůžeme plošně nařídit zvýšení platů. Proč by lékaři v prázdné nemocnici, kam nechodí pacienti, měli brát víc peněz?" ptá se náměstek Hegera v deníku MF Dnes.

Související:

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pompeo v Praze: O tomto nebyla ani čárka. Měli byste vědět

11:09 Pompeo v Praze: O tomto nebyla ani čárka. Měli byste vědět

Šéf americké diplomacie je na návštěvě České republiky a ze sousedního Německa se ozval projev nespo…