Co jsme si, to jsme si? Turecko a USA si vyměňují delegace

02.08.2016 14:51

Turecko se rozhodlo uvést události kolem vojenského převratu na pravou míru a vyslalo delegaci do USA i do Evropy ve snaze ubezpečit své spojence, že všechno dobře dopadlo a puč neměl na jejich vztahy žádný dopad. USA však již vyslaly vlastního zástupce, aby se podíval na situaci přímo na místě.

Co jsme si, to jsme si? Turecko a USA si vyměňují delegace
Foto: tccb.gov.tr
Popisek: Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

V pondělí dorazila do USA delegace tureckých vládních činitelů zastupujících jak současnou vládnoucí stranu, tak i ty opoziční. Jejím cílem je ubezpečit spojence, že nedošlo k žádným změnám ve vztazích mezi oběma zeměmi a zároveň také přimět USA k tomu, aby Turecku vydaly Fetullaha Gülena, o kterém Turci věří, že je strůjcem celého puče.

Druhou delegaci vyslalo Turecko do Evropy. Nejprve navštíví Brusel, posléze i Londýn. Obojí za účelem vysvětlit svým spojencům, co se vlastně událo. Podle jednoho z poslanců MHP, čtvrté největší turecké politické strany, dokázal puč jednu zásadní věc. „Něco dobrého z něj přece vzešlo. Lidé, parlament a politici konečně zasedli kolem jednoho stolu,“ prohlásil poslanec s tím, že šlo o nejkrvavější puč v dějinách země.

USA do Turecka přitom vyslaly několik svých vysokých vojenských představitelů, aby zjistili, jak vypadá situace na místě. Obzvlášť poté, co turecké bezpečnostní složky nedávno obklíčily základnu v Incirliku a na několik dní jí odstřihly elektrický proud.

Když však generál Joseph F. Dunford dorazil do Turecka, zjistil, že tón vládních činitelů je mnohem mírnější a přívětivější než jejich mediální prezentace. Turecký premiér Binali Yildirim mu navíc připomněl, jak důležité jsou pro Turecko dobré vztahy s USA, zvlášť v boji proti Islámskému státu.

Dunford po debatě s tureckými činiteli uvedl, že USA budou mít i nadále přístup k vojenské základně v Incirliku, zároveň však každý z Turků zdůrazňoval, že by jim USA měly vydat duchovního Fetullaha Gülena.

„Tón všech tří schůzek byl velmi pozitivní, vůbec ne obviňující. Naopak, zdůraznili důležitost spojenectví, zároveň však apelovali na Gülenovo vydání,“ shrnul Dunford svou návštěvu Turecka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: spa

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Uzdravení to setřesou, očkovaní ne. Šinkora odpálil bombu. Politici to nepochopili

17:22 Uzdravení to setřesou, očkovaní ne. Šinkora odpálil bombu. Politici to nepochopili

Imunolog Jiří Šinkora prozradil, že se sám nechal v lednu takzvaně promořit, protože ve svém věku by…