Co kdyby se souzená Vitásková stala senátorkou? Antl poskytl čtenáři odborný výklad

28.9.2016 5:29 odp.

Senátor Miroslav Antl odpovídal na dotazy čtenářů, které zajímaly především jeho právní expertizy. Řeč přišla i na senátorku Vitáskovou, politickou imunitu či jeho vlastní prezentaci na sociálních sítích, kterou někteří mohou považovat za kampaň za znovuzvolení.

Co kdyby se souzená Vitásková stala senátorkou? Antl poskytl čtenáři odborný výklad
Foto: redakce
Popisek: Miroslav Antl, senátor

„Proč nezměníte zákon, který umožňuje bohatým se vykoupit z jejich viny, jako například panu Stupčukovi?!!!“ ptal se Antla čtenář soumrak, kterému soudní systém v ČR připomíná církevní odpustky, které taktéž označuje za přežitek.

„Tohle není jen věcí zákonů, ale jde o meritorní rozhodnutí státního zástupce, který využil jednoho z tzv. odklonů trestního řízení,“ poznamenal Antl s tím, že jde o pravidelně využívaný postup. Dále čtenáře odkázal na web Nejvyššího státního zastupitelství.

„Vy snad děláte ‚kampaň i během výkonu mandátu:)?“ zeptal se Antla čtenář s přezdívkou JACKS.

„Nevím přesně, co máte na mysli,“ odvětil Antl a dodal, že na sociálních sítích informuje o svých výkonech ve funkci senátora. Rozhodně však žádnou kampaň sám pro sebe nedělá. „Takže nic výjimečného,“ poznamenal.

„Pokud by se nepravomocně odsouzená Vitásková stala senátorkou, pokračovalo by její stíhání, nebo by bylo přerušeno?“ zeptal se Nikolas, kterého dále zajímalo, co všechno zahrnuje politická imunita.

Antl odpověděl, že přijetím ústavního zákona č. 98/2013 Sb. byla imunita poslanců částečně omezena. „Omezení imunity se nyní vztahuje pouze na dobu trvání mandátu senátora a dalších po dobu výkonu funkce,“ napsal senátor a dodal, že pokud se Vitásková skutečně stane senátorkou, může soud požádat o „její vydání k dokončení trestního řízení“.

„Nevím, čím to je, ale přijde mi, že politici svým chováním dost srážejí autoritu soudu a nerespektují rozhodnutí,“ napsal čtenář pod jménem Jak bude? a jako příklad uvedl prezidenta Zemana a ČSSD. „Co mohou soudy udělat, když se třeba prezident měl do včerejška omluvit, ale neudělal tak?“

„Je před volbami, takže nebudu blíže komentovat chování politiků ČSSD a dalších, zvláště když kandiduji za tuto politickou stranu (jako nestraník),“ odvětil Antl a vzápětí dodal, že čtenáři rozumí a situaci vnímá stejně. Co by však měly soudy učinit, neřekl.  

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: spa

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

My válčit nebudeme. Orbán jasně k Ukrajině, nové kroky

10:11 My válčit nebudeme. Orbán jasně k Ukrajině, nové kroky

Válečná zóna se při prolomení současné ukrajinské obrany přiblíží k Maďarsku mnohem rychleji, než si…