Co nám z Číny přišlo za respirátory? Kalousek se hned začal posmívat

21.03.2020 16:48

Premiér Andrej Babiš (ANO), ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a další členové vlády přijeli na Letiště Václava Havla, aby zde přivítali čínské letadlo s ochrannými pomůckami. Ukázalo se však, že to má háček. Nejsou to respirátory nejvyšší třídy, které by lékařům poskytly maximální ochranu. Miroslav Kalousek k tomu přičinil poznámku. Zareagoval i generál Petr Pavel. A tím to neskončilo...

Co nám z Číny přišlo za respirátory? Kalousek se hned začal posmívat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek

Členové vlády Andreje Babiš v pátek na Letišti Václava Havla v Praze vítali posádku letounu, který nám z Číny dovezl 1,1 milionu respirátorů. Lékaři a zdravotní sestry přesto nemohou být tak docela spokojení. Jde totiž o respirátory třídy FFP2 a lékaři, kteří především v nemocnicích přicházejí do bezprostředního kontaktu s nemocnými, by potřebovali ještě o stupeň lepší respirátory FFP3. A ty Čína nedodala.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek v souvislosti s tímto faktem sáhl k sarkasmu.

„Tohle bude asi nějaká nepřátelská propaganda. Tak drahé respirátory, navíc přímo z bratrské Číny, prostě nemohou být horší kvality!“ napsal Kalousek na sociální síti Twitter.

Miroslav Kalousek nemlčí

Generál Petr Pavel připomněl, že Čína nám sice prodala zdravotnický materiál, ale na boj s nemocí, která také přišla z Číny. EU i NATO poskytly Česku pomoc, i když odtud žádná pandemie do Česka nedorazila.

„V návalu vděčnosti ČLR, M. Zemanovi, M. Nejedlému a J. Tvrdíkovi za možnost koupit si od původce pandemie chybějící zdravotnické pomůcky, by neměl zaniknout nezištný příspěvek 30 mld z EU nebo podíl NATO na doručení dodávek prostřednictvím systému SALIS (An-124). Soudnost!“ uvedl generál Pavel.

Nezapomínejte na NATO a EU, žádá Petr Pavel

Režisér David Martínek na Kalouska za kritiku Číny udeřil. A nezůstal jen u Kalouska.

„Měl bych reagovat na špínu, kterou dnes předvedl Kalousek? Nebo Němcová? Nebo včera Etzler? Není důvod. Jen na vysvětlenou. Ta jejich hra se jmenuje provokace. Provokace počítá s tím, že se strašně naštvete. A to naštvání ve vás přehluší fakt, že se všichni snažíme normální cestou vyrovnat s touhle těžkou situací. A počítá i s tím, že po čase zapomenete, kdo svinstvo vypustil do oběhu. Ale zůstane ve vás pocit, že věc, která byla dobrá a pozitivní, měla své ‚vady‘. Prostě vám ji zoškliví. O tohle jde,“ napsal Martínek na sociální síti Facebook.

Podle režiséra bychom měli spíš myslet na to, že nám Čína pomohla.  Ale lidem jako je Kalousek podle Martínka zbylo jen napadání druhých.

„Já to napadání chápu. Oni musí. Protože tohle napadání je vlastně jediné, co těmto lidem zbylo. Protože už teď je jasné, že je po všem. Na jejich místa musí přijít noví a lepší lidé. Potřebujeme nejen schopnou vládu, která nedělá chyby. Ale také lepší a schopnou opozici. Pozorujte je klidně. Co dělají. A pamatujte si to. 2021 budete mít příležitost podpořit ty správné,“ pokračoval Martínek.

David Martínek tepe Miroslava Kalouska

Předseda vlády Andrej Babiš v České televizi vysvětloval, jak je to s respirátory FFP3 doopravdy. Z Číny dorazily respirátory třídy FFP2, protože respirátory vyšší třídy FFP3 Čína v tuto chvíli nevyrábí. Tyto pomůcky nejvyšší ochrany měly dorazit z Nizozemí, ale nestalo se tak. Prý proto, že pracovníci skladu, kde jsou tyto respirátory umístěny, zamířili do karantény.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Flegr se rozjel: Protilátky zjišťovat z kostní dřeně. Šmucler se nezdržel poznámky o rozdílu mezi lékařem a biologem

6:55 Flegr se rozjel: Protilátky zjišťovat z kostní dřeně. Šmucler se nezdržel poznámky o rozdílu mezi lékařem a biologem

Flegr míní, že test na protilátky k tomu, abychom věděli, že je někdo imunní vůči covidu-19, nestačí…