Co přesně v týdnu prošlo v europarlamentu. Diktatura, varuje Ivan David

03.12.2023 12:06

„Bývalý premiér Belgie a čtyři Němci navrhli vybudovat západoevropskou diktaturu. A návrh prošel. Nejdřív stručně popíšu,“ sděluje europoslanec Ivan David (SPD) na sociální síti X, o co jde v jejich zásadním návrhu. Přijetí tohoto návrhu by fakticky znamenalo zrušení členských států, protože by nerozhodovaly prakticky o ničem.

Co přesně v týdnu prošlo v europarlamentu. Diktatura, varuje Ivan David
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Ivan David

Ve středu 22. listopadu byl v Evropském parlamentu schválen návrh na změny zakládajících smluv EU, Smlouvy o Evropské unii a Smlouvy o fungování Evropské unie.

Návrh předložil bývalý belgický premiér Verhofstadt z frakce Renew, v níž jsou za Českou republiku poslanci ANO a čtyři němečtí poslanci, jeden za frakci Levice, další za frakci Zelených, v níž jsou Piráti, další za frakci socialistů a poslední za frakci lidovců, v níž jsou STAN, KDU-ČSL a TOP 09. Jde tedy o představitele pěti ze sedmi frakcí.

„Evropský parlament nezešílel teď, ale šílí už řadu let, a žádný z návrhů ve schváleném textu není nový, všechny se už v minulosti objevily a byly schváleny. Kromě změny volebních pravidel do Evropského parlamentu,“ komentuje poslanec Evropského parlamentu Ivan David (SPD).

Jedná se zejména a zrušení jednomyslnosti v jednání Evropské rady, což by zrušilo zbývající vliv hlavně menších států.

Navrhli další podporu masové imigrace, včetně zavedení evropského občanství imigrantů, kteří nejsou občany žádného členského státu.

Autoři návrhu chtějí zbavit členské státy samostatnosti také v oblasti ochrany hranic, tedy jejich průchodnosti, a v oblasti energetiky, přibližuje David.

Předkladatelé návrhu chtějí zřídit armádu pod vedením EU a společný nákup zbraní. Na rozdíl od Severoatlantického paktu má být usnadněno zatažení všech členských států Evropské unie do války.

Návrh požaduje rozšíření kompetence Evropské unie na oblast zahraniční politiky, zdravotnictví a zničujících projektů na údajnou záchranu klimatu, tedy všech opatření, u nichž je záminkou změna klimatu. Žádají povinné přijetí dogmatického výkladu jeho příčin.

Pouhá většina proti vůli ostatních v Radě má mít možnost zavádět sankce proti státům, které podle nich neplní nařízení, například v Polsku a v Maďarsku.

Chtějí v EU jednotně ovládat vzdělávání podle „evropských hodnot“.

Dále navrhují, aby v oblasti obchodu byly státy podřízeny Evropské komisi. Chtějí zavést povinnost užívat euro.

Dokonce chtějí Evropskou komisi nahradit Evropskou vládou.

„Tento návrh je navrženo učinit závazným pro všechny státy, pokud ho schválí čtyři pětiny států proti vůli ostatních. Přijetí tohoto návrhu by fakticky znamenalo zrušení členských států, protože by nerozhodovaly prakticky o ničem,“ varuje Ivan David.

Zároveň David upozorňuje, že Evropský parlament na rozdíl od národních parlamentů nepřijímá zákony. S návrhy doposud musí souhlasit Evropská rada, složená z představitelů členských států. „Někteří premiéři nebudou souhlasit se zrušením svých států. Hlasování má proběhnout v prosinci. Nelze očekávat souhlas Maďarska a Slovenska, zřejmě ani Polska, ačkoli se k moci dostala opozice. Určitě nebude souhlasit Nizozemí, pokud bude reprezentováno vládou vzešlou z nedávných voleb,“ poznamenal.

„Proti návrhu hlasovala většina lidovců, polovina Levice a menšina liberálů a socialistů. Proti návrhu samozřejmě kompletně hlasovala naše frakce Identita a demokracie a konzervativci,“ připomíná Ivan David.

Pro návrh zvedlo ruku celkem 291 poslanců, proti němu se postavilo 274 poslanců a 44 poslanců se zdrželo hlasování. Z českých europoslanců pro návrh hlasovali jen Piráti a Maxová od socialistů. Charanzová či Niedermayer se hlasování zdrželi. Polčák a Pospíšil nehlasovali.

„Podobné návrhy ve skutečnosti ztrácejí podporu. Oni nejsou neporazitelní! Něco se změnilo. Občané se začínají bránit diktátu Evropské unie. Proto teď na Slovensku zvítězil Fico a v Nizozemí Geert Wilders. Strany, odmítající Evropskou unii jako žalář národů, posilují i jinde v celé Evropě, zejména v Německu, v Belgii, v Rakousku, ale také třeba v Rumunsku. I SPD roste,“ dodává David.

Je podle něj velmi důležité, aby ve volbách do Evropského parlamentu hlasovali i ti, kteří si západoevropskou diktaturu nepřejí.

„Absencí u voleb je nepotrestáte. Zmíněný návrh extremistů je ve skutečnosti labutí písní unijní diktatury. Přestože návrh prošel, ukázalo se, že představitelé unijní diktatury slábnou,“ uzavřel Ivan David.

reklama

autor: Natálie Brožovská

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

odvody

Když si začínající podnikatel odloží platby pojištění, ale v podnikání se mu nedaří, tak je stejně bude muset uhradit, nebo ne? A kde je pak nějaká pomoc? Protože ony i minimální zálohy budou díky vaší vládě dost vysoké. Uvědomujete si to? Proč jste vlastně na navýšení přistoupili, hlavně teď když ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Diktatura Europarlamentu., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusejana.d , 03.12.2023 12:18:04
Zatím je to návrh. Pokud proti němu nebudou hlasovat všichni naši poslanci, je to náš konec. Piráti se definitivně odkopali a ti co se zdrželi, jdou v podstatě s nimi.

|  17 |  0

Další články z rubriky

Prezident Pavel, Mašínová i Vetchý. Vladimír Hučín vytáhl vzpomínky

4:44 Prezident Pavel, Mašínová i Vetchý. Vladimír Hučín vytáhl vzpomínky

„Najednou jsme viděli v Lidových novinách fotku, jak se usmívá na Eduarda Stehlíka a Petra Pavla s t…