Co říkáte na Macronovu vizi nové EU? Hned v úvodu předvolební debaty v ČT bylo rušno

27.09.2017 22:31

Tématem dnešní debaty deseti představitelů politických stran a hnutí v České televizi byla otázka průmyslu a bezpečnosti. Na čem se politici shodli a v čem se naopak střetli?

Co říkáte na Macronovu vizi nové EU? Hned v úvodu předvolební debaty v ČT bylo rušno
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Dolínek
reklama

Francouzský prezident Emmanuel Macron mimo jiné ve svém projevu před studenty tento týden uvedl, že země platící eury by měly mít společný rozpočet. Co na jeho projev ohledně budoucnosti Evropské unie říkají kandidáti jednotlivých stran? 

„Mít společné zdanění je pro Českou republiku naprosto nepřijatelné. Každá země má svoje východiska,“ sdělil kandidát ANO Pavel Juříček. Podle jeho slov Macron narazí určitě na odpor mnoha států. Lídr ústecké kandidátky Milan Šťovíček (STAN) pak zmínil, že rozhodně nevidí důvod ke společnému zdanění. „Zatím euro nemáme, nemyslím si, že bychom ho měli přijímat v tomto volebním období,“ dodal Šťovíček. „Jsme proevropští, jsme součástí Evropské unie a dáváme to jasně najevo dlouhodobě,“ dodal Šťovíček.

„Bylo by dobré počkat na výsledky sestavení německé koalice,“ sdělil k Macronově slovům lídr pardubické kandidátky KDU-ČSL Marek Výborný. „KDU-ČSL říká, že strana musí jednoznačně zůstat v tom pevném jádru,“ míní Výborný. „Pokud bude politická shoda, abychom byli aktivnější, tak to je ta cesta k tomu, abychom byli v té první lize,“ dodal.

„Chtěl bych panu Macronovi poděkovat za jeho slova. Neboť to rozšíří řady těch, kteří chtějí referendum o Evropské unii,“ poznamenal lídr moravskoslezské kandidátky SPD Lubomír Volný. Podle jeho slov jsme před lety vstoupili do jiné Evropské unie, než která je není. „Evropská unie není Evropa. Evropa bude žít i bez Evropské unie,“ sdělil s tím, že Evropská unie stejně spěje k rozpadu. „Brexit to začal,“ řekl.

Václav Snopek, lídr pardubické kandidátky KSČM, se domnívá, že je nutné revidovat Lisabonskou smlouvu. „A je třeba bránit slabší státy,“ zmínil. „Nemohu souhlasit s tím, že bychom byli Popelkou v Evropské unii,“ oponoval pak lídr pražské kandidátky Petr Dolínek (ČSSD). „Evropský projekt je unikátní, my ho nesmíme ztratit,“ řekl jasně. 

„Odmítáme sektorovou daň. Nedoporučujeme, aby Česká republika přistupovala k evropské měně euro,“ nechal se pak slyšet kandidát ODS Jan Bauer. „Ty věci, ke kterým pan Macron směřuje, jsou pro náš prospěch,“ míní pro změnu Michal Berg (Zelení). „V zájmu České republiky je být v jádru Evropské unie. Euro bychom měli přijmout co nejdříve,“ dodal.

Podle Josefa Mladého (TOP 09) by Česká republika měla být součástí rychlého pruhu v Evropě. „Piráti jsou proevropští. Evropská unie jsme my,“ sdělil pak lídr plzeňské kandidátky Lukáš Bartoň (Piráti)

Priority kandidátů? Drobní živnostníci i omezení byrokracie

Následně kandidáti sdělili své priority. „Nejsem expert na průmysl. Ale pokud bych se stal ministrem průmyslu, tak bych odepsal uhlí za limity těžby,“ řekl Štovíček za STAN s tím, že tato vláda v této otázce selhala. 

Mladý pak zkritizoval zátěž podnikatelů. „Jsou neustále buzerováni,“ zmínil problém topkař. Českou vládu pak zkritizoval za to, že nezajistila víza pro pracovníky, kteří by mohli pomoci českému pracovnímu trhu. 

„Piráti by rádi zdigitalizovali státní správu a zjednodušili byrokracii,“ odvětil Bartoň k otázce prirorit. „Česká republika se stala do určité míry montovnami. Nyní máme šanci dohnat svět,“ podotkl Snopek a zmínil také to, že by rád vrátil zašlou slávu řemeslu. Podporu malým a středním živnostníkům pak zmínil i lídr pardubických lidovců Výborný. Bauer pak hovořil o investičních pobídkách.

Juříček z hnutí ANO pak uvedl, že je hrdý na to, že průmysl přečkal všechny české vlády. „Slovo montovna bychom měli zapomenout, nevíte, o čem mluvíte. Je to prošpikované digitalizací,“ zmínil Juříček s tím, že je nutné zvýšit respekt české společnosti k průmyslu. A zmínil také nedostatečnou technickou vzdělanost.

Volný pak zmínil veškeré kauzy z minulosti, o něž se chce SPD zasadit, aby se již neopakovaly. Mezi nimi například kauzu Davida Ratha, kauzu OKD či politiku Stanislava Grosse (ČSSD). Když přišla řeč na export, Volný zmínil především to, že jeho strana chce zrušit sankce vůči Rusku. 

Jaderná energetika i obnovitelné zdroje

Politici se pak vyjádřili také k jaderné energetice a obnovitelným zdrojům. Výborný se v této souvislosti vyjádřil k tomu, že si za určitých podmínek dokážou představit podporu jaderné energetiky a dostavby jaderných bloků. Dolínek pro změnu sdělil, že podpora obnovitelných zdrojů by měla hrát prim. Nevyloučil však ani nutnost jaderné energie. 

„Zelení jsou proti jakékoliv veřejné podpoře výstavby jaderných elektráren,“ řekl Berg. „Budeme chtít být samostatní, nic jiného nám nezbývá než jaderná energie. Solární energetika nás zatížila, to předchozí vlády neudělaly vůbec dobře,“ oponoval Juříček z hnutí ANO. 

Podle Pirátů a jejich zástupce Lukáše Bartoně potřebujeme mít zastoupené veškeré energetické zdroje. „Co se týče výstavby současných reaktorů, Piráti s tím souhlasí, ovšem bez státních garancí. Pokud někdo říká, že to není možné, ve Finsku to také jde,“ podotkl Bartoň. „ČEZ není tak malá společnost, aby si to nemohla dovolit,“ dodal. Vše by tak podle jeho slov mělo jít na bedra ČEZ.

SPD byl pak podle Volného přišla s referendem v otázce jaderné energetiky. „Nikdy se v historii referend nestalo, že by se národ rozhodl vysloveně špatně,“ podotkl Volný.

„Přijali jsme státní energetickou koncepci a je jasné, kam spějeme. My jádro podporujeme. V roce 2022 odstavíme tepelné elektrárny,“ poukázal Snopek. S referendem nesouhlasí topkař Mladý. „Přijde mi, že chcete z národa dělat odborníky na jadernou fyziku,“ poznamenal. „Národe, slyšíš to, jsi příliš hloupý podle TOP 09,“ zareagoval Volný. Referendum o jaderné energetice si neumí představit ani Marek Výborný za lidovce. S rozšířením výstavby jaderných elektráren pak vyjádřil souhlas i Šťovíček ze STAN. 

Sociální demokrat Petr Dolínek pak uvedl, že se domnívá, že vláda schválí ještě letos materiál o investičních pobídkách. „Neudělali jste v této věci vůbec nic, promarnili jste čtyři roky,“ zkritizoval pak vládu Bauer z ODS. Zástupce SPD Volný k investičním pobídkám uvedl, že velké bohatství se skrývá pod Cínovcem. „A podporovat by se měly především domácí firmy,“ sdělil závěrem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Noví komunisté, ti zelení. Nikdo si je tak ale netroufá nazvat. Takže to Karolína Stonjeková napravila a naložila jim za vše

20:13 Noví komunisté, ti zelení. Nikdo si je tak ale netroufá nazvat. Takže to Karolína Stonjeková napravila a naložila jim za vše

Komentátorka Karolina Stonjeková varuje před vlnou „nových mladých komunistů“. Avšak nemyslí jimi čl…