Co se od roku 2019 odehrává v čím dál nepřehlednějším syrském konfliktu? Dvě české novinářky vprostřed bojů. Teď o tom napsaly

10. 10. 2020 12:51

Lenka Klicperová, novinářka a fotografka a publicistka Markéta Kutilová v bezprostřední reportáži sledují poslední bitvu s Islámským státem, tráví čas mezi zadrženými džihádisty i jejich manželkami a dokumentují masakry turecké armády; obrazem i psaným textem.

Co se od roku 2019 odehrává v čím dál nepřehlednějším syrském konfliktu? Dvě české novinářky vprostřed bojů. Teď o tom napsaly
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Válečná novinářka a fotografka Lenka Klicperová
reklama

Čí zájmy se v Sýrii střetávají? A je Islámský stát skutečně poražen? Válečné reportérky hledají odpovědi na otázky, které už nyní ovlivňují geopolitické rozložení celého světa. Titul, který v těchto dnech vydává nakladatelství KNIHA ZLÍN, je vším, jen ne pohodovou podzimní četbou.

Obě novinářky své zážitky rozdělily do dvou částí: první je reportážně laděná a odráží jejich letité prožitky. Ve druhé se zevrubně věnují politickému vývoji v Sýrii za poslední léta, okolnostem vzniku Islámského státu a roli jednotlivých velmocí v této krvavé při.

Jelikož ParlamentníListy.cz měly možnost titulem listovat a některé z barvitě vylíčených vzpomínek číst, přinášíme drobnou ukázku pro vykreslení situace, s níž se obě novinářky „v zemi nikoho“ potýkaly.

Fotogalerie: - Sýrie před 20 lety

V ulicích Damašku
Obrázky ze Sýrie před 20 lety
Obrázky ze Sýrie před 20 lety
V ulicích Aleppa
Autobusové nádraží v Homsu
Palmyra

Anketa

Podporujete Andreje Babiše? (Ptáme se od 8.10.2020)

67%
33%
hlasovalo: 41663 lidí
„Na stanovištích je vidět mladíky s podivně zastřeným pohledem. Jsou na drogách, většinou konzumují tablety na bázi amfetaminu. Jestli bylo v životě někdy něco opravdu nebezpečného, tak je to pobyt na frontových liniích s těmito bojovníky. V Sýrii to bylo jiné. Na fronty jsme jezdily s Kurdy a mohly jsme si být jisty, že jestli se cokoli zvrtne, Kurdové udělají maximum, aby nás ochránili. Nikdy jsme neměly strach z jednotek samotných. Tady je to jiné. Tady jsou na frontě schopni pohádat se mezi sebou o to, jestli je vhodnější novinářku z Česka zabít, nebo ji nechat jít."

Celkově tuto knihu hodnotíme jako ohromně přínosnou a nezkreslenou, byť syrovou. Zejména fotografie dětí mohou na slabší povahy působit depresivním dojmem. Každopádně je nutné uznat, že takto specificky laděná kniha na českém trhu není a řadu let nebude. Největší přínos spatřujeme v naprosto detailním popisu nejen syrské politické scény, ale rovněž přesah do Libye, k evropským státům, Turecko nevyjímaje. Poznámku o tom, že na pozadí krvavých bojů jsou desítky ekonomických zájmů, od zbrojení po suroviny, netřeba rozvádět.

Bohatě fotograficky doprovozenou a skvěle editorsky připravenou knihu rozhodně doporučujeme.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tomáš A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Plán proti Zemanovi, který ho smete. Zmíněn Kalousek. Budete koukat

7:30 Plán proti Zemanovi, který ho smete. Zmíněn Kalousek. Budete koukat

Začátek kampaně na Hrad. Tak vidí nejeden komentátor či politik odchod Miroslava Kalouska z Poslanec…