Co se tedy dohodlo mezi Šojdrovou a Babišem? Vystoupili neziskovkáři, které si europoslankyně přivedla s sebou

26.09.2018 20:28

Jak zní dohoda, na níž se domluvili účastníci páteční uzavřené schůzky s premiérem Andrejem Babišem v otázce přijetí 50 syrských sirotků, dosud nebylo zcela jednoznačné. Výsledek jednání totiž předseda vlády popsal jinak než europoslankyně Michaela Šojdrová. Nezbývalo proto než požádat o vyjádření dalších členů, kteří byli na uzavřené schůzce přítomní. Server Lidovky.cz, který se jich dotazoval, uvedl, že se v interpretaci shodují se Šojdrovou.

Co se tedy dohodlo mezi Šojdrovou a Babišem? Vystoupili neziskovkáři, které si europoslankyně přivedla s sebou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Start kampaně Hnutí ANO k letošním komunálním a senátním volbám. Zúčastnil se předseda ANO a premiér Andrej Babiš, lídr kandidátky v Praze Petr Stuchlík, primátor a lídr kandidátky v Brně Petr Vokřál a primátor a lídr kandidátky v Ostravě Tomáš Macura
reklama

Krátce po ukončení schůze, která se konala před pěti dny kvůli přijetí syrských sirotků na české území, Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) novinářům oznámila, že Babiš je pro pomoc dětem v Česku.

Jinak však hovořil sám premiér. Ten v doprovodu místopředsedy vlády Jana Hamáčka na tiskové konferenci totiž sdělil, že stále trvá na svém a chce pomáhat mimo Českou republiku. Zmínka o ochotě děti přijmout vůbec nepadla.

K objasnění toho, jak to tedy bylo, nezbývala jiná možnost než se dotázat i dalších, kteří na schůzce s premiérem a vicepremiérem o situaci také diskutovali. Schůzky se podle informací serveru Lidovky.cz účastnilo minimálně dalších jedenáct lidí včetně šéfa Člověka v tísni Šimona Pánka, senátora Václava Hampla či například ředitele Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU) Martina Rozumka.

Nakonec Lidovky.cz získaly vyjádření čtyř účastníků, kteří pro server popsali její průběh. Jako první promluvil šéf OPU Rozumek, podle jehož slov premiér tvrdil, že tam žádní sirotci nejsou. „My jsme se bavili hlavně o nezletilých bez doprovodu, kterých je tam několik tisíc. Samozřejmě že tam děti neběhají s úmrtním listem obou rodičů, takže je to těžké,“ dodal s tím, že konkrétně hovořili o tom, že by ministerstvo poskytlo součinnost a že trvají na tom, že by udělali bezpečnostní prověrky. „Řekli jsme si, že až se podaří ty děti vybrat, tak se sejdeme znovu,“ uvedl Rozumek a dodal, že po schůzce se rozešli s tím, že se bavili o detailech případné pomoci.

„V podstatě jsme děkovali panu premiérovi za tu relativní vstřícnost. Moje vysvětlení je takové, že si ho pak odvedli mediální poradci, a když vystoupil před novináři, sdělil jinou verzi. Myslím, že ztratil odvahu a nedrží slovo,“ doplnil.

Podobně popsal obsah schůzky i šéf organizace Člověk v tísni Šimon Pánek. „Po vyjasňování si pojmů padl úkol, aby si paní europoslankyně Šojdrová a s ní spolupracující organizace vzaly na starost, že najdou potřebné děti v táborech a v součinnosti s odborem pro azylovou a migrační politiku, který bude stejně muset řešit žádosti dětí a bezpečnostní otázky s nimi spojené,“ popsal dohodu Pánek a zdůraznil, že premiér řekl, že nebudou bránit, aby ty děti přijely do České republiky.

Jako třetí pak poskytl vyjádření senátor Václav Hampl (zvolen s podporou KDU-ČSL a SZ). Pan premiér prý usilovně tvrdil, že je to hloupost, protože žádní sirotci neexistují, a ať si je klidně hledáme, ale opakovaně na schůzce nezabránil ministru vnitra, aby řekl, že jeho resort poskytne součinnost. „To tam explicitně zaznělo několikrát a (Babiš) to nikdy nezpochybnil. Choval se odmítavě, ale nezabránil ministrovi vnitra, aby poskytl součinnost,“ vysvětlil v rozhovoru.

Jaroslav Miko, jeden z iniciátorů petice Češi pomáhají, též přítomný na páteční schůzce uvedl, že mu bylo jasné, že před veřejností premiér nezmění názor. Zdůraznil, že na jednání se však mluvilo o tom, že do toho pan Babiš už nebude nijak zasahovat. „Na přímou otázku, jestli tomu přijetí a pomoci bude bránit, řekl: ‚Počkejme si, s čím paní Šojdrová přijde.‘ To je zavádějící, protože jsme se domluvili, že tomu bránit nebude,“ vysvětlil a dodal, že „ústní dohoda“ jasně padla a další premiérova vyjádření na ni nemají a neměla by mít vliv.

Závěrem pak Miko sdělil, že na jednání se bavili také o konkrétních parametrech přijetí včetně financí, pokud konkrétní nezletilé děti bez doprovodu skutečně vytipují. „Na tomto seznamu aktivně již pracujeme, tedy podnikli jsme konkrétní kroky k oslovení řecké strany,“ řekl na závěr s tím, že ministr vnitra Hamáček jim v této věci zcela jasně garantoval součinnost svého ministerstva.

Původní zdroj ZDE.

 

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Stojí za námi celá EU, celé NATO!“ Masakr ambasády Ruska. Babiš a spol. rozhodli

15:08 „Stojí za námi celá EU, celé NATO!“ Masakr ambasády Ruska. Babiš a spol. rozhodli

V poledne vypršelo české ultimátum, aby Rusko umožnilo návrat diplomatů. Moskva nereagovala. Ministr…