Co se tedy dohodlo mezi Šojdrovou a Babišem? Vystoupili neziskovkáři, které si europoslankyně přivedla s sebou

26.09.2018 20:28 | Zprávy

Jak zní dohoda, na níž se domluvili účastníci páteční uzavřené schůzky s premiérem Andrejem Babišem v otázce přijetí 50 syrských sirotků, dosud nebylo zcela jednoznačné. Výsledek jednání totiž předseda vlády popsal jinak než europoslankyně Michaela Šojdrová. Nezbývalo proto než požádat o vyjádření dalších členů, kteří byli na uzavřené schůzce přítomní. Server Lidovky.cz, který se jich dotazoval, uvedl, že se v interpretaci shodují se Šojdrovou.

Co se tedy dohodlo mezi Šojdrovou a Babišem? Vystoupili neziskovkáři, které si europoslankyně přivedla s sebou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Start kampaně Hnutí ANO k letošním komunálním a senátním volbám. Zúčastnil se předseda ANO a premiér Andrej Babiš, lídr kandidátky v Praze Petr Stuchlík, primátor a lídr kandidátky v Brně Petr Vokřál a primátor a lídr kandidátky v Ostravě Tomáš Macura

Krátce po ukončení schůze, která se konala před pěti dny kvůli přijetí syrských sirotků na české území, Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) novinářům oznámila, že Babiš je pro pomoc dětem v Česku.

Jinak však hovořil sám premiér. Ten v doprovodu místopředsedy vlády Jana Hamáčka na tiskové konferenci totiž sdělil, že stále trvá na svém a chce pomáhat mimo Českou republiku. Zmínka o ochotě děti přijmout vůbec nepadla.

K objasnění toho, jak to tedy bylo, nezbývala jiná možnost než se dotázat i dalších, kteří na schůzce s premiérem a vicepremiérem o situaci také diskutovali. Schůzky se podle informací serveru Lidovky.cz účastnilo minimálně dalších jedenáct lidí včetně šéfa Člověka v tísni Šimona Pánka, senátora Václava Hampla či například ředitele Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU) Martina Rozumka.

Nakonec Lidovky.cz získaly vyjádření čtyř účastníků, kteří pro server popsali její průběh. Jako první promluvil šéf OPU Rozumek, podle jehož slov premiér tvrdil, že tam žádní sirotci nejsou. „My jsme se bavili hlavně o nezletilých bez doprovodu, kterých je tam několik tisíc. Samozřejmě že tam děti neběhají s úmrtním listem obou rodičů, takže je to těžké,“ dodal s tím, že konkrétně hovořili o tom, že by ministerstvo poskytlo součinnost a že trvají na tom, že by udělali bezpečnostní prověrky. „Řekli jsme si, že až se podaří ty děti vybrat, tak se sejdeme znovu,“ uvedl Rozumek a dodal, že po schůzce se rozešli s tím, že se bavili o detailech případné pomoci.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Tohle jsem nezažil. Čekal jsem, kdy mi nasadí pouta.“ Překvapení od Okamury

14:55 „Tohle jsem nezažil. Čekal jsem, kdy mi nasadí pouta.“ Překvapení od Okamury

Čtyři strany, čtrnáct krajských jedniček, šest témat. Číselnou symboliku na tiskové konferenci SPD k…