Corbyn to pěkně slíznul. Je prý rusofil a problém s ním mají i jeho straničtí kolegové

15.03.2018 9:01

Šéf britských labouristů Jeremy Corbyn se stal po několika málo dnech od zveřejnění jeho setkání s agenty StB opět středem pozornosti. Ani tentokrát mu však zájem o jeho osobu v médiích i na veřejnosti příliš neprospívá. Bruselský server Politico jej označil za rusofila.

Corbyn to pěkně slíznul. Je prý rusofil a problém s ním mají i jeho straničtí kolegové
Foto: archív autora
Popisek: Jeremy Corbyn
reklama

Corbynova pozice není vzhledem k jeho místy až extrémně levicovým názorům jednoduchá od počátku jeho poněkud překvapivého zvolení do čela britských labouristů. V posledních dnech byla jeho pozice oslabena obviněním ze styků s představiteli zahraniční rozvědky v 80. letech. Britská média publikovala dokumenty, podle kterých se měl Corbyn již jako poslanec labouristické strany sejít několikrát s agentem StB.

Tyto informace opět otevřely téma jeho údajných dlouhodobě přátelských vztahů s Moskvou, jejichž intenzita přetrvává od dob studené války až po současnost. Včera Corbyn podle svých odpůrců opět potvrdil, že patří na britské politické scéně k nejbližším spojencům Vladimira Putina. Ministerská předsedkyně Theresa Mayová včera v britském parlamentu představila odvetná opatření za útok na ruského agenta na britské půdě, ze kterého viní právě Moskvu.

Celý text v angličtině je ZDE.

Mayová získala pro vyhoštění třiadvaceti ruských diplomatů a další opatření fakticky bezvýhradnou podporu i u opozičních labouristů, ale výjimkou byl právě Corbyn. Šéf labouristů se místo očekávané podpory dotazoval premiérky, proč ruská strana nedostala na vyžádání vzorek jedovatého plynu, který byl při útoku použit. Dále přemítal, jestli by místo sankcí nebylo vhodnější využít diplomatické nástroje, aby tak nedošlo k eskalaci napětí mezi oběma zeměmi.

Jeho slova se setkala s nesouhlasnými výkřiky z řad konzervativních poslanců. Jak ale zmiňuje bruselský server Politico, nesouhlas, byť ne tak hlasitý, byl očividný i z výrazů jeho vlastních stranických kolegů. Olej do ohně ještě přilil jeho mluvčí, který později na tiskové konferenci přemítal nad tím, jestli Rusové skutečně za útokem stojí. Konzervativní poslanec Mark Francois označil Corbyna za „apologetu Ruska“, Sammy Wilson z Demokratické unionistické strany pak šéfovi labouristů vyčinil, že vyznává politiku appeseamentu.

Ale ostré výtky směřovaly na hlavu Corbyna i od jeho stranických kolegů. „Většina členů labouristické strany opatření ministerské předsedkyně zcela podporuje,“ postavil se na stranu Mayové bývalý ministr a dlouholetý Corbynův kritik Ben Bradshaw. „Jeremy Corbyn je nebezpečný člověk a to samé lze říci o lidech, kteří jej obklopují. Národní bezpečnost byla vždy jeho Achillovou patou. Za mě tedy rozhodně nemluví,“ napsal další labouristický poslanec.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jan Kraus zavelel. A začala akce proti Zemanovi. Byla z toho polízanice

7:47 Jan Kraus zavelel. A začala akce proti Zemanovi. Byla z toho polízanice

VZPOMÍNKY A PERLY Psal se rok 2016 a Miloš Zeman byl prezidentem, k nevoli některých veřejných osobn…