Covid-19 decimuje USA. Trump nadhodil možnost odkladu voleb. Ale hned narazil

30. 7. 2020 18:18

Počty Američanů, které napadl koronavirus, nadále prudce rostou. Prezident Donald Trump proto přišel s myšlenkou, že by možná bylo vhodné prezidentské volby, naplánované na listopad, odložit. Agentura Reuters však upozorňuje, že tuto pravomoc v žádném případě nemá v rukou prezident, nýbrž Kongres USA.

Covid-19 decimuje USA. Trump nadhodil možnost odkladu voleb. Ale hned narazil
Foto: Repro Youtube
Popisek: Americký prezident Donald Trump v OSN
reklama

Donald Trump, 45. prezident USA, přišel s myšlenkou, že v zájmu ochrany zdraví Američanů může dojít k odsunu prezidentských voleb. Ty jsou naplánované na listopad a prezident v nich svůj post obhajuje, ale v průzkumech výrazně ztrácí na svého opozičního protikandidáta Joea Bidena.

Sluší se však připomenout, že i v roce 2016 Trump ztrácel na svou tehdejší protikandidátku Hillary Clintonovou, ale nakonec ji porazil.

Anketa

Chcete, aby Česká republika ratifikovala Istanbulskou úmluvu?

2%
98%
hlasovalo: 30241 lidí
Opoziční demokraté hned Trumpův nápad zkritizovali, ale on na něm trvá. Dal najevo, že nemá důvěru ke korespondenčnímu hlasování, které je také ve hře. Prohlásil, že by takové výsledky voleb nemusel uznat.

Se svým návrhem přišel ve chvíli, kdy data ukázala, že Spojené státy dostaly v koronavirové krizi opravdu tvrdou ránu. Ve druhém čtvrtletí došlo k prudkému poklesu hrubého domácího produktu.

„Odložíte volby, aby mohli lidé hlasovat s náležitou jistotou, že je to bezpečné?“ otázal se prezident Trump na sociální síti Twitter.

Demokratický senátor Tom Udall zdůraznil, že prezident volby odložit prostě nemůže. „Neexistuje způsob, jak by prezident mohl odložit volby. Neměli bychom mu dovolit odvádět pozornost od jeho neschopnosti bojovat s nemocí covid-19,“ zdůraznil senátor.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Orbán: Migrace nejde zastavit, řekla mi Merkelová. Tak se dívejte, odpověděl jsem. Vrbětice, to je takto

13:14 Orbán: Migrace nejde zastavit, řekla mi Merkelová. Tak se dívejte, odpověděl jsem. Vrbětice, to je takto

Po dlouhé době poskytl Viktor Orbán rozhovor slovenským médiím, konkrétně Deníku Postoj. Mluvil hned…