Covid: A najednou to přijde. Profesor Tesař varovně o nemocných ve špitálu

08.11.2020 21:48

„Představa úplné izolace všech nyní rizikových osob je neuskutečnitelná,“ myslí si profesor Vladimír Tesař, přednosta kliniky nefrologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. V rozhovoru pro Zdravotnický deník podobné nápady označil za „zhoubné“. „Pokud bychom je (rizikové skupiny) opravdu chtěli ‚v zájmu ostatních‘ zcela izolovat, museli bychom je označit, sebrat a odvézt někam do koncentračních táborů. To je naprosto nepřijatelné,“ odmítl, že by lidé mající menší riziko těžšího průběhu covidu-19 nyní mohli vést „normální život“. Problémem podle něho aktuálně není nedostatek lůžek, nýbrž omezené kapacity zdravotnického personálu.

Covid: A najednou to přijde. Profesor Tesař varovně o nemocných ve špitálu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odebraný vzorek na test Covid-19, ilustrační foto

Anketa

Bude Joe Biden dobrý prezident USA?

10%
90%
hlasovalo: 10530 lidí
Výroky, že by covid-19 byla nemoc nebezpečná pouze pro „staré a nemocné“, zatímco ostatní se nemusejí obávat, Tesař v rozhovoru odmítá. „Jedna věc jsou statistiky, které ukazují, jaké skupiny obyvatel patří k ohroženým skupinám. Zde věk a přítomnost chronických onemocnění hrají značnou roli. Ale něco jiného je, jak kdo s těmito údaji zachází. Navíc zde může být jisté zkreslení, protože v různých zemích je různě velká a různě využívaná testovací kapacita,“ podotkl k tvrzením.

Existují prý „dva pomyslné vrcholy z hlediska závažnosti průběhu a věku“. „Jednak to jsou pacienti starších sedmdesáti let, u nichž už jsou přítomné i další komorbidity. Na jaře jsme tu měli i nějaké devadesátileté. A pak lidé zhruba mezi 45 až 55 lety. Řada z těchto mladších pacientů má velmi závažný průběh spojený s rozsáhlým nálezem na plicích. Rozhodně bych o nich netvrdil, že covid-19 pro ně znamená ‚běžnou virózu‘,“ odmítá Tesař. Hospitalizace v případě těchto pacientů podle jeho zkušeností bývá nezbytná.

„Příkladem je i moje kolegyně, pětačtyřicetiletá lékařka bez jakýchkoliv komorbidit. Nemá nadváhu, nemá diabetes a ani hypertenzi, přesto má závažný průběh covidu-19,“ doplnil.

Že mladí a zdraví „nejsou ohroženi“ koronavirem, vnímá profesor jako „velmi nebezpečné“ názory. „Jsou to výkřiky jako: ‚Chceme chodit na fotbal a do hospody, a ne se omezovat kvůli nějakým stařečkům, kteří by beztak brzy umřeli.‘ Sám si myslím, že jen těžko můžete v klidu chodit na fotbal, když víte, že umírá vaše babička, nebo že ji svými nikoli nezbytnými aktivitami ohrožujete,“ odpovídá na podobné „výkřiky“. Podle lékaře zaniká mezigenerační solidarita.

Názory, že „staří mladé o něco okrádají“, Tesařovi připomínají „nálady v Evropě ve 30. letech, z nichž pak těžily extremistické strany“.

Rozumí prý, když někomu vadí omezení ekonomiky a zdrojů obživy některých lidí, nechápe však lidi, kteří bojují proti rouškám. „Tito lidé, kteří chtějí pozornost, se pak ani nejsou schopní omluvit, když se ukáže, jak jsou jejich řeči nebezpečné. Vedou totiž k tomu, že část veřejnosti odmítá dodržovat preventivní opatření,“ odmítá antirouškaře. „O závažnosti infekce covid-19 tak nikdo soudný nemůže pochybovat,“ vzkazuje.

Pacienti na jeho klinice podle něho nejsou tací, „o nichž mluví například ředitel FN Motol Miloslav Ludvík nebo různí zpochybňovači jako o zdravých, které si ‚jen nikdo nechce vzít domů‘“. Hospitalizovaní v jeho klinice se neobejdou bez oxygenátoru a propustit do domácí péče a zapůjčit jim oxygenátor domů nelze, jelikož by to znamenalo finanční spoluúčast, a to zhruba 300 korun na den, což podle něj „část pacientů, zejména těch starších, odmítá“.

Covid-19 lékař popisuje jakožto „nevyzpytatelné a takřka nepredikovatelné onemocnění“. „Řada lidí má relativně dobrý a klidný začátek. Vypadá to, že jim nic hrozného nebude. Mají třeba jen teplotu, a pak se zjistí, že jsou pozitivní. U nás mohou být hospitalizováni třeba z důvodu vysokého CRP kvůli následné bakteriální superinfekci. I RTG snímek jejich plic může vypadat poměrně dobře, žádný velký nález. Ale teprve po čtyřech nebo pěti dnech se u nich rozvine plný obraz tohoto onemocnění, a to i přes to, že již jsou léčeni,“ osvětluje.

Slova premiéra Andreje Babiše (ANO), že lidé „umírají s covidem“, pak má za „nesmyslné a hloupé spekulace“. „Stejně tak by bylo možné říkat, že nikdo nezemře na infarkt, protože už předtím byl možná nemocný,“ vzkazuje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ožrala zlodějský! Kalousek neuspěl s žalobou na Babiše. A znovu spustil o lžích, kterým prý čelí

16:16 Ožrala zlodějský! Kalousek neuspěl s žalobou na Babiše. A znovu spustil o lžích, kterým prý čelí

Okresní soud pro Prahu-západ dnes rozhodl, že šéf hnutí ANO a současný premiér Andrej Babiš (ANO) se…