Covid: Blbiny vymýšlíte. Roupama nevíte co dělat. Česká vědkyně a zásadní zprávy

03.11.2020 10:14

Viroložka Ruth Tachezy z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR se vyjádřila k očkování proti koronaviru. Podle ní vakcína pro Česko míří do finále. Uvedla to v rozhovoru pro Deník N. Zároveň uvedla, že odborníci jsou přesvědčeni, že jen vakcína může ochránit zejména ohrožené skupiny lidí. "Neumírá se na žádné ošklivé infekční choroby, nemáme válku, takže si lidé vymýšlejí blbiny," podotkla k tomu, že vůči očkování je skepse.

Covid: Blbiny vymýšlíte. Roupama nevíte co dělat. Česká vědkyně a zásadní zprávy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odebraný vzorek na test Covid-19, ilustrační foto
reklama

V současné době míří do finále deset koronavirových vakcín. Jednu z nich má předobjednanou i Česko. Skepse proti očkování přitom roste. To potvrzuje i Tachezy, která by podle svých slov očekávala větší zájem. "Ta očkovací skepse, která je v celém západním světě, vedla mimo jiné k novým epidemiím spalniček. Dlouhodobě mám pocit, že lidé už s odpuštěním nevědí, co roupama dělat, protože se máme opravdu dobře: neumírá se na žádné ošklivé infekční choroby, nemáme válku, takže si vymýšlejí blbiny. Domnívala jsem se, že se to v současné situaci změní," míní Tachezy.

Podle ní je strašně smutné, že až poté, co se odehrávají v některých regionálních nemocnicích dramata a lidé umírají, společnost pochopí, o co opravdu jde. Nebo tedy velká část společnosti. "Odmítali roušky, odmítají si připustit, že jsme v průšvihu, odmítají vakcínu, protože zatím tu tragédii není, respektive nebylo vidět," poznamenává Tachezy. Kritizuje vládu za chaotické pokyny a pomalou reakci. Stejně tak jí vadí, že medicínské celebrity dlouhodobě zlehčovaly situaci.  

Když pak hovořila o vakcíně, zkonstatovala, že věří, že ta, kterou má objednaná Česká republika, by v prvním čtvrtletí skutečně mohla dostat povolení ve stavu nouze. 

"Primárně je pak určená pro některé vyjmenované skupiny, například pro zdravotníky, seniory a podobně. Když jí bude dost, budou se očkovat další jedinci, ale přednost musí mít ohrožené skupiny. Otázka ovšem je, jak k tomu lidé přistoupí. Ale povinné toto očkování určitě nebude," poznamenala Tachezy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Češi, spojenci Hitlera. Zloději a lokajové. Rusové přitvrdili a zaskočili

6:03 Češi, spojenci Hitlera. Zloději a lokajové. Rusové přitvrdili a zaskočili

Česko nikdy nebylo zemí Rusku přátelskou. Tak začíná video nacionalistických ruských youtuberů sdruž…