Covid: Občané, uvažujte! prosí záchranáři. I policie v jednom kole. A zažívá dusno

26.10.2020 12:14

Není překvapivé, že se záchranářům zvedá počet výjezdů. Ale jakých? Ve Středočeském kraji to jsou ti, kteří záchranáře nepotřebují. „Být pouze covid pozitivní není indikace k výjezdu posádky a hospitalizaci,“ varují. Stejně tak v Jihomoravském kraji. Pokud jde o to, jestli zbydou lůžka, záchranáři uklidňují, že o umístění bude rozhodovat zdravotní stav. Ale nechtějí také, aby jim lidé covid zatajovali. A činí se i policie...

Covid: Občané, uvažujte! prosí záchranáři. I policie v jednom kole. A zažívá dusno
Foto: Facebookový profil ZZS HK
Popisek: Záchranáři v ochranných oblecích

Jak pracují vládní složky za ztížené situace v době koronaviru? V případě státní policie se převážně jedná stále o „klasické“ trestné činy a přestupky, tedy o zatčení z důvodů násilí, drogové trestné činnosti či hlášení o dopravních nehodách. Alespoň podle toho, co policie sdílí na svém profilu. Policisté se například pochlubili odhalením pěstírny marihuany na Kroměřížsku či zadržením muže, který pod vlivem pervitinu a se zákazem řízení ujížděl hlídce a nezastavil ho ani náraz do stojící fabie, ale až výstřely od policistů.

V souvislosti s koronavirem se státní policisté zatím pochlubili jen tím, že jich 250 pomáhá hygienickým stanicím s trasováním možných nakažených. „V Praze se podílí na rychlejším vystopování potenciálně nakažených více než 30 policistů z nepřímého výkonu. Jsou to například policisté z oddělení prevence nebo krizového řízení,“ informovali.

Anketa

Babiš si stěžuje, že lidé dostatečně neomezili svůj pohyb a sociální kontakty. Myslíte, že vy osobně jste omezili pohyb a sociální kontakty dostatečně?

94%
6%
hlasovalo: 15044 lidí

Tzv. covidovou kriminalitu řešili městští strážníci v Praze. Již 16. října městská policie vyzvala, aby lidé dodržovali krizová a mimořádná opatření, byli ohleduplní ke svému okolí a neohrožovali svou nezodpovědností strážníky, policisty a veškerý zdravotnický personál. „Za říjen 2020 řešili pražští strážníci celkem 3482 případů porušení  všech krizových a mimořádných opatření, kdy v 74 případech byla příkazem na místě uložena pokuta v celkové výši 44 600 Kč,  43 případů bylo oznámeno správním orgánům a 3365 případů bylo vyřešeno domluvou,“ informovali.

Den předtím, než vyšlo v Blesku odhalení schůzky ministra zdravotnictví na Vyšehradě, se pak strážníci pochlubili, že zasáhli proti otevřené pizzerii v Praze 3, kterou někdo nahlásil na linku 156. „V rozporu s vládním nařízením probíhal v pizzerii standardní provoz a host neměl zakryté dýchací cesty. Provozovatel i zákazník skončili s pokutou,“ oznámili. Zákazník se prý s policisty „arogantně dohadoval“. „Pak se přiznal k tomu, že nařízení ignoruje vědomě,“ dodali strážníci.

Jak informují Lidové noviny, současná situace je podle městské policie horší, než byla na jaře. Lidé prý strážníky často urážejí a nebojí se vůči nim jít i hrubou silou. Většinou ale stačí domluva. Od čtvrtečního zpřísnění opatření se údajně o polovinu zvýšil počet oznámení na tísňovou linku kvůli porušování nošení roušek na veřejnosti. Městská policie se dle své mluvčí Seifertové koncentruje na dodržování opatření na zastávkách a v hromadné dopravě. Tam také docházelo k nejvíce porušením nařízení, strážníci trestali hlavně nezakrytý nos a ústa, nejčastěji pětisetkorunovou pokutou. Nárůst udání dle mluvčí pochází právě z MHD, ale také např. z veřejných míst, např. u dělníků na stavbě.

Ke zhoršení došlo dle mluvčí i u ochoty nosit roušku. „Část veřejnosti není ochotná daná nařízení dodržovat, někteří je vysloveně bojkotují. Což je s ohledem na současný počet nakažených tak trochu paradoxem,“ řekla. Právě odmítači nejdou prý pro urážku či něco horšího daleko. 

Anketa

Babiš si stěžuje, že lidé dostatečně neomezili svůj pohyb a sociální kontakty. Myslíte, že vy osobně jste omezili pohyb a sociální kontakty dostatečně?

94%
6%
hlasovalo: 15044 lidí
I zdravotníci apelují. Ovšem na něco zcela jiného. Jak v Jihomoravském, tak ve Středočeském kraji žádají, aby zdravotníkům lidé ulehčili práci a nevolali je, pokud to není potřeba. Ve Středočeském kraji prý výjezdy vystoupaly o 10 % a v dalších měsících záchranáři očekávají, že to bude ještě více. Ale poukazují na toto: „Nezvedá se počet výjezdů k vážným případům, při kterých je ohroženo zdraví a život pacienta, ale roste počet volajících, kteří mají pozitivní nález na covid-19 (ale jsou bez příznaků/s lehkým průběhem nemoci) a žádají si našich služeb a následný transport do zdravotnického zařízení.“

Záchranáři apelují, aby lidé linku 155 nepřetěžovali, protože záchranka pak může chybět např. u nehody. „Být pouze covid pozitivní není indikace k výjezdu posádky a hospitalizaci. Nakažený by měl dodržovat přísnou karanténu a léčit se při lehkém průběhu nemoci doma. V případě komplikací – při dušnosti a vysokých teplotách, pokud je pacient i v rizikové skupině (věk, jiné onemocnění), volejte samozřejmě linku 155,“ vzkazují.

Podobně mluví i záchranáři v Jihomoravském kraji. Ti se setkávají se dvěma škodlivými fenomény. Jednak s tím, že lidé své příznaky přeceňují. „Když přijede posádka na místo, ukáže se, že stav zdaleka tak vážný, jak byl avizován, není. Možná hraje svoji roli obava o volná lůžka. Všichni věříme, že k nedostatku lůžek ve zdravotnických zařízeních nedojde, ale i v případě, že by došlo, bude rozhodovat zdravotní stav, nikoliv faktor, kdo si zavolal dřív. Snažíme se pochopit i to, že lidé jsou laikové a často závažnost stavu sami nedokážou určit,“ říkají záchranáři. Ale to podle nich nic nemění na tom, že některé zásahy jejich přítomnost nevyžadovaly.

„V určitých případech postačí zůstat v domácím prostředí a udržovat běžný léčebný režim u respiračních onemocnění. Za dodržení běžných hygienických opatření (používání roušek, hygiena rukou a povrchů) není riziko nákazy při péči o nemocného příbuzného výrazně vyšší. Pobyt ve společné domácnosti nemusí nutně znamenat, že dojde k předání nákazy. V případě zhoršení potíží je samozřejmě na místě nám zavolat, rádi pomůžeme,“ shodují se jihomoravští záchranáři se svými kolegy ze Středočeského kraje.

Ale setkávají se i s jinými případy. Totiž že pacient zamlčuje, že má covid či jeho příznaky. „Prosíme, nevěřte mýtům, že k pacientům s příznaky onemocnění covid se obáváme jezdit. Jezdíme ke všem, kteří naši pomoc dle platné legislativy potřebují, bez ohledu na probíhající epidemii. Naše posádka samozřejmě používá ochranné prostředky na každý výjezd. Ovšem k pacientovi, u něhož je podezření na onemocnění Covid, použije vyšší stupeň ochrany,“ snaží se zapůsobit záchranáři, řka, že nechtějí, aby byl vytvořen sebemenší prostor pro šíření nákazy. A právě proto je důležité, aby se informace dozvěděli už při výjezdu. „Použití roušky u pacienta i všech přítomných musí být samozřejmostí! Potřebujeme zůstat zdraví, abychom se mohli starat o nemocné,“ vzkazují.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hrají si s Babišem, tohle není normální. Čunek se rozjel – má zásadní podezření

19:40 Hrají si s Babišem, tohle není normální. Čunek se rozjel – má zásadní podezření

Moderátor Luboš Xaver Veselý tentokrát v internetové televizi XTV přivítal senátora Jiřího Čunka (KD…