Covid: Švédsko, tam je svoboda! řekli Basiková a Ledecký. Jenže je to jinak

21.09.2020 13:31

Švédsko. Mělo by pro nás být příkladem? Někteří tvrdí, že ano. Švédové se kupříkladu obešli bez roušek. Ale značné množství omezení u nich platí a platí doteď. Zakázané jsou např. akce pro více než 50 lidí. Hranice pro mimoevropské země jsou také zavřené. A vzdělávání je také „doporučeno“ dálkové.

Covid: Švédsko, tam je svoboda! řekli Basiková a Ledecký. Jenže je to jinak
Foto: wikipedia
Popisek: Švédská vlajka.

V současné době, poznamenané signifikantním nárůstem počtu pozitivně testovaných, se skloňuje jméno jedné země, která se nyní retrospektivně stává idolem některých kritiků vládních opatření. Touto zemí je Švédsko.

Jako pozitivní příklad ho dal zpěvák Janek Ledecký. „Bingo, je to Švédsko. Švédsko, které nesáhlo k žádným drastickým opatřením,“ označil skandinávskou zemi, která dle něho jen vyzvala své občany, aby k sobě byli ohleduplní, aby nemocní zůstali doma, a pokud musí ven, aby nosili roušku. „Není tohle ten recept?“ ptal se.

I Bára Basiková tuto skandinávskou zemi zmínila ve svém výlevu. „Proč jsme se ke kovidové situaci nepostavili jako Švédsko, které už to má za sebou a dávno je dál?“

Anketa

Byl Adam Vojtěch dobrý ministr zdravotnictví?

90%
10%
hlasovalo: 13186 lidí
Nicméně, pirátský zastupitel Dominik Bečka se rozhodl idolizaci Švédska uvést na pravou míru. Jednak dle něho Švédsko zakázalo všechny akce nad 50 lidí již od 27. března a tento zákaz v něm platí dodnes. V restauracích, kavárnách a hospodách probíhá servis výhradně u stolu, rozestupy mezi skupinami (tedy v praxi klidně každý druhý stůl, není-li místo) platí nepřetržitě od 24. března.

Dále má Švédsko dle Bečky uzavřené hranice pro občany mimo EU s relativně rozumnými výjimkami nepřetržitě od 19. března, platí zákaz návštěv v domovech důchodců od 1. dubna (měl by skončit 1. října) a nákup léků je omezen na tříměsíční potřebu taktéž od 1. dubna. Jinými slovy, i Švédsko má výrazné restrikce na život.

„Tvrdý lockdown tam nikdy nebyl. Doporučení omezit i vnitrostátní cestování ale platilo od 18. března do 13. června, vyvolalo až 90% pokles v cestách. Doporučení lidem nad 70 vyhýbat se jakýmkoliv kontaktům platí od 16. března. Doporučení přejít od středních škol výš na dálkové vzdělávání (a zrušení národního testování) platilo od 16. března do 15. června," upozorňuje Bečka.

Dodává, že strategii má ve Švédsku v rukou Úřad veřejného zdraví, kterému věří dvě třetiny Švédů. „Vláda se podle všeho nesnažila se svými občany vyjebat, všechny opatření relativně brzo převedla standardní cestou zákonů. Zavedla kurzarbeit, převzala platbu nemocenských, kde zrušila karenční dobu a umožnila ji čerpat až 14 dní bez potvrzení lékaře,“ dodal. Že Švédsko neduplo na jaře na brzdu si nakonec vyžádalo 5,5 tisíce mrtvých. „To, že jsou na tom teďka líp, je výsledek toho, že dlouhodobě drží poměrně ostrý režim. Opatřeními se ovlivňuje změna tempa nárůstu, ne tempo samotné,“ tvrdí Bečka.

„O konzistenci a udržitelnosti režimu mluví od začátku, ne o promořenosti. Tegnell (hlavní epidemiolog – pozn. red.) sice občas něco o ‚herd immunity (skupinová imunita – pozn. red.)‘ pustí, konsensus i ve Švédsku samotným ale podle všeho je, že to je blbost a podle jejich populačních studií je jejich ‚promořenost‘ v řádu jednotek procent,“ dodává pirátský zastupitel s tím, že existence dlouhodobé imunity není prokázaná.

Jedna věc je jistá. Za švédským úspěchem (který jsou ovšem i v samotném Švédsku opatrní za úspěch vydávat) nestojí roušky. Zatímco jinde jsou povinné, ve Švédsku ‚nejsou doporučené‘ a Švédové se tím řídí. Zdravotníci ve Švédsku jsou dle agentury AP toho názoru, že roušky mimo zdravotnická pracoviště poskytují falešný pocit bezpečí, kvůli kterému by nemocní mohli porušit karanténu a sociální distancing. Spoléhají právě na to, že občané dodržují rozestupy a mytí rukou a zůstanou doma, pokud projeví příznaky covidu. Většina obyvatel má za to, že s malými přírůstky není nošení roušek nutné.

Carol Rosengardová, ředitelka centra pro mladé invalidy viděla, jak někteří nosí roušky nesprávně nebo si je sundávají, aby si dali cigaretu nebo se napili vody. „Takhle by se s nimi nakládat nemělo,“ vysvětluje proč není pro plošné zavádění roušek. Ministryně zdravotnictví Hallengrenová souhlasí. Roušky jsou podle ní užitečné v lokálních ohniscích nákazy, ale neměly by se nařizovat plošně. „Lidé nebudou nosit roušky celá léta,“ prohlásila.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: kas

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Do války nepůjdu, ať si tam jde Putin. Hlášení z Kavkazu. Po Rusech prý chudoba

12:50 Do války nepůjdu, ať si tam jde Putin. Hlášení z Kavkazu. Po Rusech prý chudoba

„Jedu se setkat s mamkou. Už jsme se léta neviděli. Jsme z Doněcka a já nechci bojovat za Putina. Už…