Covid a další: Lžete. Já? Vy ne. Jan Ruml se srazil s Hamáčkem. Ten se divil

18.11.2020 8:52 | Zprávy

V rámci omezených oslav výročí 17. listopadu 1989 se v Událostech komentářích sešli dva ministři vnitra, jeden současný a jeden bývalý, tedy Jan Hamáček a Jan Ruml. Měl se probírat rok 1989, ale disident tepal vládu, že nemá důvěru a že nevysvěluje opatření. A doufal, že další volby ANO nevyhraje. "Já jsem chtěl lidem poradit, aby tentokrát opravdu volili uvážlivě. Aby kriticky mysleli, aby nebyli řízeni tím obrovským PR, aby volili důvěryhodné politiky, morální autority a tak dále. Já vím, že je to těžká cesta, ale naše společnost se jí musí prokousat, protože když se to neudělá, tak tady budeme živořit dalších 20 let," tvrdil. Hamáček si přeje, aby se volby vrátili k soutěži idejí od soutěže v tom, kdo udělá větší "bugr".

Covid a další: Lžete. Já? Vy ne. Jan Ruml se srazil s Hamáčkem. Ten se divil
Foto: Repro ČT
Popisek: Disident a politik Jan Ruml

Moderátor Jakub Železný začal omluvou, protože se mu u roušky přetrhlo poutko. „Já nevím, jestli mám rovnou ukázat vám, ale takhle se nám to stává s těmi rouškami,“ ukazoval již zbytečnou roušku Hamáčkovi, ale ten hned kontroval: „Ta nebude ze skladu ministerstva vnitra.“

Ruml měl srovnat politiku dnes a na začátku nekomunistického Československa. „Tehdy šlo hlavně o svobodu a demokracii,“ uvedl hned zkraje. Ale bohužel se prý vytratil zájem o veřejné dění. „Dneska vlastně sklízíme plody nezájmu o svobodu a demokracii,“ řekl. I Hamáček měl hodnotit, ale podotkl, že tehdy mu bylo jedenáct let. „Ale ty Havly, Klause a Zemany jste vnímal jako malý kluk,“ povzbuzoval ho Železný.

„Samozřejmě, tam se formoval ten politický systém. Nejdřív Občanské fórum, které se logicky muselo rozpadnout, fenomén Václava Klause, vznik ODS, velké překvapení Občanského hnutí, které mělo spoustu ministrů, ale vůbec se nedostali do Parlamentu, to byly ty začátky, politická scéna se začala polarizovat, dělit na levici a pravici. Ale co je asi neporovnatelné, je role médií a možná sociálních sítí. Kdyby byly v roce 1989–1990 sociální sítě, kdoví jak by to dopadlo, to je asi největší rozdíl,“ mínil Hamáček.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Mgr. Ivan Adamec byl položen dotaz

Co jste udělali pro podnikatele za poslední 4 roky?

Vždyť jste nám spíš uškodili hlavně třeba navýšením minimálních odvodů a zrušily řadu daňových zvýhodnění. Jak jste to jako ODS mohli dopustit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČT, Respekt, rozhlas, Člověk v tísni. „Úderka“ navštíví i vaše děti

14:02 ČT, Respekt, rozhlas, Člověk v tísni. „Úderka“ navštíví i vaše děti

Už podeváté pořádá Jeden svět na školách Týdny mediálního vzdělávání, kde učitelům vysvětluje, jak ž…