Covid a zavřené děti? „Jinak to nešlo.“ Čísla prý hovoří jasně

11.06.2021 6:52

Kvůli koronavirové pandemii byly školy v Česku zavřené nejdéle ze zemí Evropy. Děti zůstávaly doma na distanční výuce celé měsíce, mnozí školáci se kvůli tomu potýkali s nemalými problémy. Názory na to, zda to bylo nutné, se na úrovni odborníků často liší. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška jiná možnost v letošním roce nebyla, informují Novinky.cz.

Covid a zavřené děti? „Jinak to nešlo.“ Čísla prý hovoří jasně
Foto: Repro Youtube
Popisek: Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR, Ladislav Dušek
reklama

Anketa

Je správné, že Facebook smazal stránku poslance Lubomíra Volného?

8%
87%
hlasovalo: 10059 lidí
Šéf ÚZIS Dušek připomíná, že nákaza se u malých dětí v jednu chvíli dostala nad úroveň nákazy v populaci. „To jsme tu nikdy neměli. Já, který nejsem žádným příznivcem masivních a plošných opatření, si myslím, že po Novém roce jiná možnost nebyla, a to, že se to v březnu zavřelo, vedlo k redukci nákazy,” zastává se opatření, která zavedla vláda s cílem zpomalit šíření nemoci covid-19.

Zatímco kompletní zavření škol začátkem března podle Duška mělo smysl, v případě zavírání škol v loňském roce si to tvrdit netroufá. „Takhle bych asi neodpovídal pro období jara minulého roku či podzimu. Po bitvě je ale každý generál, kdo to tehdy věděl?” uvedl Dušek.

  • Původní zdroj ZDE

Kabinet čelil kritice, že tvrdá opatření se nevyhnula ani školákům, čímž jejich budoucnost je výpadkem vzdělávání ohrožena. Zatímco průmysl fungoval dál, u škol se podle některých názorů opatření rozvolňovala zbytečně pomalu.

Data Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) ukazují, že před uzavírkou školských zařízení odhalovali hygienici několik stovek nakažených dětí týdně. Křivky začaly klesat až v době po zavření škol, s tím šla ale ruku v ruce také tvrdá restriktivní opatření v podobě lockdownu s omezením pohybu.

Vyšší ročníky ZŠ a střední a vysoké školy byly po většinu letošního školního roku na distanční on-line výuce. V lednu chodili do škol pouze žáci prvních a druhých tříd ZŠ či speciálních škol a také děti z mateřských škol. Všechny školy pak kabinet kvůli horšící se epidemické situaci plošně zavřel k 1. březnu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Diskuse obsahuje 118 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

„Zaprodanče umělče!” Tomáš Klus vyšetřil Vrbětice. Ten dopadl

16:32 „Zaprodanče umělče!” Tomáš Klus vyšetřil Vrbětice. Ten dopadl

Dezinformátoři vyrábějí mlhu, aby zakryli oficiální verzi vrbětických událostí. Poznáte je podle toh…