Covid je tragédie. Proč? Babiš už se chvilkařů nebojí, říká Fendrych

21.06.2021 14:50

Komentátor Martin Fendrych ocenil spolek Milion chvilek pro demokracii. Jeho šéf Benjamin Roll zahájil kampaň ve prospěch demokratických stran. Které to podle něj jsou? Jen Piráti, STAN a SPOLU. A nic za to prý ani nechce, nikam nekandiduje. Dělá to dle svých slov pro občany, budoucnost, EU a proti polské s maďarské cestě. Zúčtují s Babišem aktivisté „Milionáři“? Klacky pod nohy jim prý doposud házel covid. Také odchod Mináře je poškodil.

Covid je tragédie. Proč? Babiš už se chvilkařů nebojí, říká Fendrych
Foto: Hans Štembera
Popisek: Benjamin Roll

Anketa

Je dobře, aby byly děti pod 16 let očkovány proti covidu-19?

13%
82%
hlasovalo: 7337 lidí
Martin Fendrych, významný politický komentátor na serveru Aktuálně zhodnotil proběhnuvší demonstraci spolku Milion chvilek pro demokracii. Jak? Je nadšen. Na akci, která proběhla v neděli 20. června se předseda spolku „chvilkařů“ Benjamin Roll vyjadřoval poměrně bojovně a ostře proti současnému premiérovi Andreji Babišovi. Smyslem celého protestu je podle aktivisty vystavit Babišovi účet.

Roll také vyhlásil začátek kampaně za podporu demokratických stran. Jako jediné dva subjekty, které mohou z České republiky udělat standardní západní demokracii, označil koalici Pirátů se Starosty a uskupení SPOLU tvořené Lidovci, TOP 09 a ODS. Každý z demonstrujících by se měl podle Rolla v následujících měsících zapojit a začít přesvědčovat, zejména zatím nepřesvědčené, prvovoliče a nevoliče.

„Doba kampaní. Tahle je ovšem zvláštní, Benjamin Roll, šéf spolku, nikam nekandiduje, nic pro sebe či pro Milion chvilek nechce. V tom se zásadně liší. Spolek svou kampaň vede za občany, za budoucnost, za to, aby naše země neodbočila někam na maďarskou nebo polskou cestu, aby se nezačala příliš vzdalovat Evropské unii,“ chválí aktivisty Fendrych.

Podle komentátora si někteří demonstranti stěžovali, že na akci dorazilo málo lidí, to ovšem podle Fendrycha neznamená, že postrádala smysl. „Do davů na Letné před dvěma roky měl nedělní protest Milionu na míle daleko. Což neznamená, že postrádal smysl. I kdyby tam přišlo deset lidí, deset nelhostejných, smysl by měl. A na to infarktové vedro jich tam dorazilo až až,“ utěšoval se novinář.

Spolek Milion chvilek si dle něj prošel také složitými etapami, ale vytrval a neskončil. Nejtěžší zkouškou pro aktivisty byl podle Fendrycha covid a s ním spojená restriktivní opatření. „Během covidu měl Milion svázané ruce, pomáhal lidem bránit se epidemii, ale na velká shromáždění musel zapomenout.“

Premiér Babiš se dle Fendrycha před epidemií spolku Milion chvilek bál. „Nikdy si netroufl přijít na jejich shromáždění, ač byl vyzýván. Nikdy si netroufl střetnout se s Mikulášem Minářem či Benjaminem Rollem v televizním či jiném duelu. Zřejmě tušil, že by prohrál,“ domnívá se komentátor.  Nucené utlumení aktivit spolku během epidemie údajně Babiš dobře využil ve svůj prospěch. „Bez tlaku ‚ulice‘, přesněji bez tlaku občanské společnosti (kterou však Babiš nechápe, pro něj to je ‚ulice‘) si začal věci dělat po svém,“  dodal.

Pandemie covidu podle Fendrycha napáchala kromě ztrát na životech a krachů mnoha firem i škody méně viditelné, jako je prý utlumení veřejných aktivit občanské společnosti. „Logicky: jednak to bylo zakázáno a milionáři nechtěli porušovat vládní nařízení. Jednak jim šlo o to, aby covid na masových akcích nešířili, a za další se lidé báli. Milionáři se nechtěli podobat protestujícím, kteří demonstrovali proti rouškám, proti lockdownu atd.,“ napsal o „špatných“ demonstrantech opovržlivě Fendrych.

Komentátor také připomněl odchod zakladatele spolku Mikuláše Mináře. Ten se následně pokusil neúspěšně vstoupit do Sněmovny se svým hnutím Lidé PRO. Odchod Mináře z Milionu chvilek podle Fendrycha spolek dost poškodil. Nicméně smysl tento spolek prý pořád má. „Do podzimu bude každá občanská aktivita zaměřená na podporu demokracie a na odpor proti orbánizaci, oligarchizaci Česka, cenná. Nejen ve městech, hlavně na venkově. A nedělejme si iluze, intenzivní občanská kontrola bude nutná i tehdy, pokud vyhraje a vládu sestaví dnešní demokratická opozice. Občanská kontrola je potřeba stále. Dobré vlády o ni stojí, špatné se jí bojí,“ připomněl na závěr Fendrych.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: AZy

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…