Covid pasy. Před rokem konspirace, dnes realita EU. Pro státy závazné

01.05.2021 15:19

Očkování proti covidu pokračuje. Česko sice stále významně zaostává za Izraelem, Spojenými státy či Spojenými arabskými emiráty, ale i tady přece jen přibývá lidí, kteří už jsou naočkovaní a přemýšlejí, jak si užijí léto. Podle plánu EU si ho užijí především se zeleným cestovatelským pasem, v němž bude zaznamenáno, že jsou naočkovaní. Jak se bude s takovým pasem cestovat? Nahlédněte.

Covid pasy. Před rokem konspirace, dnes realita EU. Pro státy závazné
Foto: Screen ČT24
Popisek: Eurokomisař Didier Reynders byl hostem české televize

Eurokomisař pro justici Didier Reynders před kamerami České televize popsal, jak budou fungovat tzv. zelené covidové pasy. 

Anketa

Kdyby teď hospoda poblíž načerno otevřela zahrádku, zašli byste posedět?

53%
34%
hlasovalo: 20344 lidí

„Spolupracujeme s Českou republikou, jako i s dalšími 26 státy, abychom si byli jisti, že máme připravené technické podmínky. Aby si všichni občané mohli požádat o certifikát, na němž budou uvedena všechna očkování, potvrzení o prodělané nemoci, nebo PCR testy. Protože je nám jasné, že možná v červnu nebo v červenci tu bude hodně naočkovaných lidí, ale někteří budou na vakcínu stále ještě čekat. Třeba proto, že nebudou patřit k prioritním skupinám podle národních očkovacích strategií. Nebo proto, že prostě nechtějí být očkováni.“

Všechny diváky ujišťoval, že data se nebudou schraňovat na evropské úrovni, nýbrž jen na úrovních národních. Mezi státy se bude ochrana proti covidu ověřovat jen skrze QR kód.

„Další otázkou je diskriminace, které se chceme vyhnout. Očkování nebude jedinou možností, jak cestovat. Můžete použít PCR test. Nebo strávit nutný čas v karanténě,“ popsal možnosti eurokomisař.

Evropský parlament prý s členskými státy řeší i ceny covidových testů „Samozřejmě se snažíme, aby jeho cena byla co nejnižší,“ ujišťoval diváky Reynders, „protože, jestli je v nějakém případě podmínkou, neměla by cena testu představovat překážku.“

Mělo by to fungovat tak, že všechny členské země budou vydávat stejný certifikát a budou akceptovat certifikát z jiných členských zemí.

„Proto jsme se rozhodli pro nařízení EU, protože je to pro členské státy závazné. Budou kvůli tomu muset vyvinout zvláštní aplikaci a k tomu jim chceme poskytnout technickou podporu. Ale také finanční pomoc, která s vývojem pomůže. Každý členský stát obdrží jeden milion eur, aby mohl využívat stejný systém jako ostatní,“ vysvětlil eurokomisař.

Covidový pas bude zdarma k dispozici v digitální či v papírové podobě. Podle chuti. Pokud jde o PCR testy, prý bude na jednotlivých státech, jakou cenovou politiku si nastaví.

Teoreticky bude možné využít covid pas i k tomu, aby lidé mohli jít na koncert či do restaurace. Pokud to schválí příslušný národní parlament. Reynders také znovu zdůraznil, že covid pas nesmí být v žádné zemi EU zneužit jako nástroj diskriminace.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tři paneláky v Praze.“ Tyto Bartošovy výroky k migraci neznáte

14:14 „Tři paneláky v Praze.“ Tyto Bartošovy výroky k migraci neznáte

Názory Ivana Bartoše prošly za dobu, kdy byl předsedou České pirátské strany, určitým vývojem. Před …