Cože? Nová fakta o Zuzaně Čaputové

05.04.2019 7:27

Agentura Median uveřejnila průzkum připravený pro slovenskou televizi a rozhlas (RTVS) spojený s prezidentskými volbami na Slovensku. Podrobně ukazuje, kdo volil vítěznou advokátku Zuzanu Čaputovou a kdo upřednostňoval místopředsedu Evropské komise Maroše Ševčoviče. Ukázalo se mimo jiné, že Zuzanu Čaputovou volili i příznivci pravicového radikála Mariana Kotleby.

Cože? Nová fakta o Zuzaně Čaputové
Foto: Repro ČT
Popisek: Zuzana Čaputová, zvolená prezidentka Slovenska

Průzkum ukazuje, že 90 procent lidí, kteří v roce 2014 volili v prezidentských volbách Roberta Fica, volili v roce 2019 Maroše Ševčoviče. Naproti tomu Zuzanu Čaputovou volilo v roce 2019 jen 77 procent těch, kteří o pět let dříve hlasovali pro Andreje Kisku.

Anketa

Prospívají Piráti české politice?

hlasovalo: 28604 lidí

Na průzkum upozornila ekonomka Hana Lipovská, která k průzkumu dodala, že pro 48 procent Slováků je Čaputová jako prezidentka nepřijatelná. Čísla však říkají něco jiného. V průzkumu, který proběhl od 17. do 19. března, ji za nepřijatelnou označilo 31 procent dotázaných. V průzkumu ze dnů 29. až 30. března to bylo 40 procent. Naproti tomu Maroš Ševčovič byl na konci března nepřijatelný pro 44 procent Slováků.

Lipovskou také zaujalo, jak se v prezidentských volbách voliči rozhodovali s přihlédnutím k tomu, jaké strany volí v parlamentních volbách, 86 procent voličů SMERu Roberta Fica dalo hlas Ševčovičovi. 12 procent voličů SMERu dalo hlas Čaputové. Ševčovič dominoval také mezi voliči Slovenské národní strany Andreje Danka a mezi voliči pravicového extremisty Mariana Kotleby. Tady dalo Ševčovičovi hlas 61 procent voličů. 6 procent odmítlo odpovědět a 34 procent voličů z této skupiny volilo Zuzanu Čaputovou. Ukazuje to, že advokátka dokázala oslovit i část voličů Mariana Kotleby. Tady však součet respondentů přesahuje 100 procent, což působí zvláštně.

Pokud jde o vyznání, Maroše Ševčoviče volilo 82 procent pravoslavných. Ve všech ostatních skupinách – mezi katolíky, evangelíky, ateisty a tak podobně – dominovala Čaputová.

Při pohledu na statut pracujícího Slováka lze říci, že Maroš Ševčovič vedl jen u nepracujících seniorů. V této skupině mu dalo hlas 53 procent lidí. Mezi zaměstnanci, podnikateli, studenty, ale i mezi nezaměstnanými většina lidí volila Zuzanu Čaputovou. Advokátku volilo 74 procent živnostníků a podnikatelů a 62 procent nezaměstnaných.

Z hlediska výše svého měsíčního příjmu dali Ševčovičovi přednost lidé, kteří vydělávají v přepočtu do deseti tisíc korun měsíčně. Ve všech ostatních skupinách vedla Čaputová.

Zuzanu Čaputovou volilo 55 procent mužů a 60 procent žen. Zuzana Čaputová vedla jak mezi lidmi se základním vzděláním, tak se středoškolským vzděláním. A také u osob vysokoškolsky vzdělaných. Ševčovič se jí dokázal nejvíc přiblížit ve skupině voličů se základním vzděláním, kde mu dalo hlas 42 procent lidí. U vysokoškoláků šlo o 31 procent.

Průzkum Medianu také potvrdil něco, co bylo jasné už delší dobu, že totiž Ševčoviče podpořili především konzervativněji smýšlející voliči. Zatímco voliči, kteří se považují za středové nebo za liberálně smýšlející, podpořili Zuzanu Čaputovou.  

Není bez zajímavosti, že jen 30 procent voličů věří, že Čaputová bude dobrou vrchní velitelkou armády, pokud vypukne válka. Tady by 68 procent Slováků věřilo spíše Ševčovičovi. Ševčovič vede ještě ve dvou oblastech. Většina Slováků má za to, že by Ševčovič dokázal lépe vycházet s ostatními představiteli státu a lépe by dokázal hájit zájmy Slovenska v zahraničí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vir se šíří po světě. Hrozivá předpověď odborníka. O kolika nakažených se neví? Raději nečtěte

22:02 Vir se šíří po světě. Hrozivá předpověď odborníka. O kolika nakažených se neví? Raději nečtěte

Nebezpečná nákaza koronavirem se šíří i mimo Čínu. Kromě provincie Chu-pej a nejvíce zasaženého Wu-c…