Cože, soudruhu? ČSSD chce nadávat Filipovi kvůli zbouranému prasečáku v Letech

10.09.2019 14:08

Poslanec ČSSD Petr Dolínek bude ve Sněmovně usilovat o mimořádné projednání měsíc starých výroků předsedy komunistů Vojtěcha Filipa. Ten na Twitteru označil růst cen vepřového masa za důsledek špatného rozhodnutí tehdejší vlády Bohuslava Sobotky odkoupit vepřín v Letech, na jehož místě má vzniknout památník obětem koncentračního tábora.

Cože, soudruhu? ČSSD chce nadávat Filipovi kvůli zbouranému prasečáku v Letech
Foto: České televize
Popisek: vepřín v Letech
reklama

Předseda KSČM počátkem srpna na svém twitteru uvedl, že odkup vepřína v Letech byl od tehdejší vlády ČSSD chybou. „Připomínám všem, kteří se rozčilují nad stále zvyšující se cenou vepřového masa, že vláda ČR vedená B. Sobotkou vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy a uzavřela ho bez náhrady, a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 % naší spotřeby, to byl zločin,“ uvedl nekompromisně Filip.

Sociální demokraté si však za svým tehdejším rozhodnutím nadále stojí. „Místo bývalého koncentračního tábora, kde zahynulo několik set lidí, včetně desítek dětí a kojenců, by mělo být pietní. Šlo o dobrý krok vlády ČSSD,“ reagovala strana na Twitteru.

Pobouření vyvolaly Filipovy výroky zejména u Muzea romské kultury. „Vyjádření Vojtěcha Filipa považujeme za znepokojivé, jelikož vykoupením vepřína došlo k prvnímu kroku k řádnému a důstojnému uctění obětí. Odstranění vepřína a budoucí památník je důležitým krokem v zápasu o historickou paměť, kdy na tragický osud Romů a Sintů během druhé světové války bylo často zapomínáno a jejich utrpení bylo popíráno,“ uvedlo v srpnu muzeum.

Poslanec Petr Dolínek teď chce podle informací webu Lidovky.cz celou věc projednávat na schůzi Poslanecké sněmovny. „Sebevědomě tvrdit, že vepřové zdražilo kvůli uctění památky romského holocaustu, je nehorázná lež, neslučitelná s vysokou funkcí ve Sněmovně,“ má jasno Dolínek. „Dovoluji si proto navrhnout doplnění pořadu dvacáté schůze o bod: Projednání výroků místopředsedy Poslanecké sněmovny Vojtěcha Filipa,“ má v plánu poslanec ČSSD.

Tomu ale vadí i jiné Filipovy výroky, kterým se chce na schůzi věnovat, jako např. Filipův již deset let starý komentář k srpnu 68, kterým označil okupaci Českoslovenka jako realizaci tehdy platných mezinárodních smluv. „Mí rodiče si rok 1968 velmi dobře pamatují, a proto by vpád vojsk Varšavské smlouvy správně pojmenovali jako okupaci a potírání demonstrací v srpnu 1969 i později jako násilí komunistického režimu na vlastních lidech,“ řekl k tomu Dolínek.

Pokud mimořádný bod zařazen nebude, chce Dolínek začít sbírat podpisy pro odvolání Filipa z postu místopředsedy dolní komory. K tomu je potřeba podpis alespoň dvou pětin všech poslanců.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jma
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Něco se chystá, nedělní vzpoura z Prahy má dohru. Za nespokojené se postavili Svobodní

22:04 Něco se chystá, nedělní vzpoura z Prahy má dohru. Za nespokojené se postavili Svobodní

Politická strana Svobodní spílá vládě za přijímání drastických opatření a podporuje demonstranty z n…