Čtěte, co Zeman dosáhne svou úřednickou vládou. Schwarzenberga to rozesmutní

24.06.2013 7:24

Prezident Miloš Zeman naznačil, že raději jmenuje vládu odborníků, než by umožnil pokračování současného koaličního kabinetu. Taková vláda sice nebude mít pravděpodobně dlouhého trvání, protože s ní parlamentní strany nesouhlasí, podle zástupce šéfredaktora MF Dnes Jiřího Kubíka se ale Zeman svého triumfu dočká: prosadí obsazení velvyslaneckých postů svými lidmi.

Čtěte, co Zeman dosáhne svou úřednickou vládou. Schwarzenberga to rozesmutní
Foto: Radim Panenka
Popisek: Prezident Miloš Zeman během návštěvy Bratislavy
reklama

Anketa

Chcete, aby teď Zeman jmenoval svou úřednickou vládu?

80%
20%
hlasovalo: 2228 lidí

Miloš Zeman během své kampaně prohlašoval, že chce konec vlády Petra Nečase (ODS), což se mu nyní povedlo. Je totiž v prezidentových rukou, koho jmenuje premiérem. A Zeman už naznačil, že chce nepolitickou vládu - vládu odborníků. Podle novináře MF Dnes dosáhne svého i v další věci, a tím je jmenování velvyslanců, o které vede spor s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem (TOP 09), Livie Klausové a Vladimíra Remka.

Porazí knížete. Už podruhé

"I když tato vláda nejspíš nebude mít dlouhého trvání, v jedné praktické věci se zcela jistě Miloš Zeman svého triumfu dočká: Velvyslanecké posty v Bratislavě i Moskvě budou obsazeny podle jeho gusta," píše Kubík ve svém komentáři. Zeman tak podle něj uštědří svému protikandidátu z prezidentského klání Schwarzenbergovi další porážku.

Prosadí, koho bude chtít

Zeman v rozhlasovém pořadu Hovory z Lán uvedl, že premiérem musí být respektovaná osobnost, která ale nutně nemusí mít politický mandát. Sám má v hledáčku prý čtyři takové osobnosti. "Miloš Zeman si na pár příštích měsíců užije ten luxus, že si prosadí vládu bez ohledu na to, koho by v ní chtěly parlamentní strany. Prostě jak by to vypadalo, kdybychom měli prezidentský systém a hlava státu stála v čele vlády," píše Kubík.

Předvolební kampaň se podle autora komentáře rozběhne hned v úterý, jakmile Zeman oznámí jméno pověřeného premiéra. Úřednická vláda prý totiž velmi pravděpodobně bude spouštěčem přípravy předčasných voleb, které parlamentní strany nejspíš prosadí. "To by znamenalo, že Zemanův tým snů bude mít jen jepičí život, ale s tím se tak nějak počítá. Nové velvyslance jmenovat stihne,  viditelně zasáhnout do předvolební kampaně taky. A to, co se bude dít dál, budou mít ve svých rukou už jen voliči," uzavírá Kubík pro MF Dnes.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dagmar Havlová hrozí házením vajec z oken. Bude zle

18:17 Dagmar Havlová hrozí házením vajec z oken. Bude zle

Někdejší první dáma Dagmar Havlová se velmi výrazně rozčílila na svém instagramovém profilu. Důvodem…