Cukr a bič. Maláčová popsala, jak bojovat s chudobou

11.07.2021 13:30

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) má za to, že v českém sociálním systému potřebujeme jak cukr, tak bič. Jenže oboje je třeba nasadit na správných místech. Ministryně se obává, že většina politiků se teď předhání v předkládání nápadů, jak bojovat nejen s chudobou, ale i s nepřizpůsobivými občany. Maláčová se obává, že tyto nápady nakonec situaci jen zhorší. Proto představila vlastní plán pro boj s chudobou, na jehož realizaci pracuje už tři roky.

Cukr a bič. Maláčová popsala, jak bojovat s chudobou
Foto: Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS
Popisek: Ministryně Jana Maláčová v pořadu Partie

Šéfka resortu práce a sociálních věcí Jana Maláčová na sociální síti Facebook připomněla, že již před třemi lety představila plán, jak bojovat s chudobou, a jako ministryně se ho prý snaží naplnit. Posteskla si však, že jen její ministerstvo na vyřešení tak velkého problému nestačí. Musí na tom pracovat celá koaliční vláda ANO a ČSSD, což se podle jejího názoru neděje.

„Základní problém představuje bydlení. Sociální demokracie jako jediná připravila zákon o družstevním bydlení, který zlevní byty až o 30 % a umožní výstavbu 15 tisíc bytů ročně. Potřebujeme dávky na bydlení nahradit státním bytovým fondem. Postupně. Ukončí se tak kšeftování s dávkami na bydlení. Tento fond musí také pomoci obcím ve vyloučených lokalitách vykoupit a opravit zdevastované byty,“ uvedla Maláčová.

Vedle toho je podle ministryně u lidí třeba udržet pracovní návyky, a to i u těch dlouhodobě nezaměstnaných. Proto musejí vykonávat sociální práci na obcích. Ona jako ministryně podle svých slov pomáhá takové projekty rozvíjet tolik, jako nikdo před ní.

Pomoct je třeba i dětem.

„Musíme také začít pracovat s dětmi z problematických rodin. Dát jim šanci dokončit základní školu a získat maturitu nebo vyučení. Toto považuji za to nejdůležitější. Musíme zajistit, aby všechny děti chodily do školy!“ zvolala.

Současně je podle Maláčové nezbytné dál zvyšovat minimální mzdu. Lidé, kteří pracovat mohou, by také pracovat měli. Práci si mohou najít např. po rekvalifikaci. Ale podle sociální demokracie nikdo nemá pracovat za almužnu. Proto je třeba zvyšovat minimální mzdu.  

„Takže jasně a stručně: Dávky tu nejsou od toho, aby byly všespásné, ale aby lidi v problémech pomohly vrátit zpátky do normálního života, jako když se odrazíte od trampolíny. K tomu je ale potřeba dodržovat pravidla hry, a stát je tu od toho, aby tato pravidla jasně nastavil. Toto je skutečná sociálnědemokratická politika,“ zdůraznila nakonec.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

O nás hnusně, o opozici hezky? Z ANO přišel vzkaz Fridrichové

9:38 O nás hnusně, o opozici hezky? Z ANO přišel vzkaz Fridrichové

Volební lídr hnutí ANO v Praze Patrik Nacher se pořádně naštval na Českou televizi, konkrétně na poř…