Cyril Höschl: Blíží se totální konec. Máme poslední vteřinu k obraně Evropy

29.06.2015 13:52

Profesor a významný český psychiatr Cyril Höschl poskytl serveru Svobodneforum.cz rozhovor, ve kterém hovořil o možných problémech s uprchlíky, ale i o tom, co asi znamenaly páteční teroristické útoky pro západní společnost.

Cyril Höschl: Blíží se totální konec. Máme poslední vteřinu k obraně Evropy
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Abú Bakr al-Bagdádí, vůdce Islámského státu

Podle Höschla je oprávněný důvod se bát uprchlíků. „Jejich kultura a způsob života často s naším slučitelné nejsou a naše hodnoty si neuhájíme, budeme-li k problému přistupovat stejně sebevražedně jako dosud,“ myslí si psychiatr, podle něhož je potřeba rozlišovat mezi kulisou vnějšího nepřítele a nepřítelem skutečným. „Nemáme proti sobě britské koloniální důstojníky jako Gándhí, ani poměrně neurčité zlo jako Tolstoj, ale náboženské fanatiky podřezávající nemilosrdně nevinné civilisty, turisty a humanitární pracovníky jako podsvinčata a ještě si hrůzné videozáběry těchto jatek s gustem vystavující na internetu,“ zdůraznil v rozhovoru.

„Evropa má nyní poslední vteřinu k sebeobraně,“ řekl a dodal, že to ale poznamená svobodu pohybu, čímž nad námi terorismus vlastně vítězí. „Základem naší strategie obecně musí být přísné rozlišování, kdo představuje pro Evropu nebezpečí a kdo opravdu potřebuje pomoc,“ řekl s tím, že si myslí, že to lze rozlišit. Jak, to ale vysokoškolský pedagog neřekl, nicméně upozornil, že pomoc by se měla směřovat spíš do míst problémů, ne si je zde vytvářet.

Höschl je zároveň přesvědčen, že na činy, jaké se odehrály v minulém týdnu, lze nahlížet buď jako na nepochopitelné projevy fanatiků, jejichž motivy zůstávají normálně myslícímu člověku nesrozumitelné, nebo jako na barbarské, avšak srozumitelné cesty k cílům, jež jsou ideologicky formulovány. „Tím je vymýcení ďábla, kterým je Amerika a evropská civilizace,“ připomněl uvažování islámských teroristů.

Tunisko mělo ukázat Západu, co ho čeká

Události z Tuniska mají podle něj pomoci k rozvrácení tuniské společnosti a mají být živnou půdou pro nástup temných sil Islámského státu. „Také je to signál ukázat Západu, co ho čeká,“ řekl a dodal, že proti netoleranci už nelze „bojovat“ tolerancí. „Musí se sjednotit mezinárodní síly v postupu proti terorismu, jenž bohužel už nebude moci byt pouze defenzivní,“ uvedl psychiatr, podle kterého spěje evropská civilizace ke svému konci. „Je jen otázkou, v jakém časovém horizontu,“ věštil nehezkou budoucnost starému kontinentu.

Celý rozhovor k přečtení ZDE.

„Někteří psychopati jsou skvělí manipulátoři a dokážou i v dosti inteligentních lidech, kteří nicméně chovají potřebu se k někomu silnému přimknout, vyvolat jakýsi ‚stockholmský syndrom‘. Tj. ‚Je to zloduch, ale jsem u něj v bezpečí‘,“ naznačil, jak uvažují lidé, podle kterého se to pak dále racionalizuje ve stylu „ostatně má v mnohém pravdu, tak proč ho nepodpořit“. „Psychopatický neznamená hloupý ani neschopný, často je tomu naopak,“ připomněl a dodal, že stále věří ve svobodnou budoucnost zemí.

Pokud podlehneme své lenosti, hrozí nicméně společnosti podle Höschla i neplíživý návrat totalitních režimů. „Kdybych věděl, jak z toho ven, určitě bych si to nenechal až doteď pro sebe,“ řekl na závěr spoluautor několika psychiatrických a psychologických učebnicí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jzd

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tohle si přečtěte! Premiér ho nemůže ani cejtit, bude zase vyvádět a bude opět na*ranej..." Kalousek se před pár dny vyjádřil na adresu Babiše a my získali nečekané svědectví

18:04 „Tohle si přečtěte! Premiér ho nemůže ani cejtit, bude zase vyvádět a bude opět na*ranej..." Kalousek se před pár dny vyjádřil na adresu Babiše a my získali nečekané svědectví

Vše začalo zhruba před čtyřmi lety, kdy se oba výrazní politici vsadili o astronomických deset milio…